Do końca czerwca wszystkie koperty mają być w kolorze niebieskim. Nowy sposób oznakowania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych narzuca ministerialne rozporządzenie. Miasto Gliwice długo zwlekało z wypełnieniem obowiązku. Ale w ekspresowym tempie odrabia stracony czas. 
Do 19 czerwca ze 170 kopert, które znajdują się na miejskich ulicach i placach parkingowych, kolor na niebieski zmieniło 140. Wielkie przemalowywanie ruszyło z początkiem maja i będzie kosztować miasto ponad 36 tys. zł. Jak informuje magistrat, zmiana oznakowania jednego stanowiska to wydatek ok. 260 zł.

Nowy sposób wyróżniania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wprowadza rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z 3 lipca 2015, zmieniające wcześniejsze przepisy w tym względzie. W myśl nowego prawa znak P-24, czyli symbol wózka dla inwalidów, umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej. Taki kontrastowy sposób oznakowania ma ułatwić samym niepełnosprawnym znalezienie miejsca do parkowania, a dla nieuprawnionych być swoistym znakiem ostrzegawczym. 

Na niebiesko przemalowane zostaną również stanowiska postojowe dla niepełnosprawnych, które w maju pojawiły się na powrót przed dworcem kolejowym (ich nieobecność spowodowana była modernizacją obiektu). Oznakowanie wróciło na skutek interwencji mieszkańca, a równocześnie radnego osiedla  Ligota Zabrska, Marcina Włodarczyka. Co jednak zadziwiające, koperty wykonano według nieaktualnego już wzoru. 

- To niedopatrzenie – przyznaje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. - Oznakowanie zostało wykonane przez PKP, do których należy plac, ale na zlecenie wydziału urzędu miejskiego. Akurat sprawa trafiła do urzędników, którzy na co dzień nie zajmują się drogami i oznakowaniem, ale gospodarowaniem miejskimi nieruchomościami. Pomyłka zostanie naprawiona w terminie przewidzianym przepisami.

Samorządy mają czas na zaktualizowanie oznakowania kopert do końca czerwca.  

(pik)

  Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj