W popołudnie i wieczór 23 maja – w Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – chętne sądy otwierają swoje budynki dla lokalnych społeczności. Wśród zaplanowanych aktywności są m.in. zwiedzanie sądu, symulacje rozpraw, warsztaty czy pokazy. Przyjdź i zobacz, w jaki sposób sądy stoją na straży Twoich praw i wolności i jak funkcjonują na co dzień.
ul. Powstańców Warszawy 23, 44-101 Gliwice
23 maja, godz. 17:00 – 22:00
Program:
Plan: Zwiedzający będą zapisywać się na godzinę 17.00 i 19.30. Każda z tur zwiedzania będzie podzielona na 8 grup, które wraz z przewodnikiem zwiedzą 14 punktów w sądzie. Zwiedzanie będzie zakończone udziałem w symulacji rozprawy (dla zwiedzających o 17.00 symulacja odbędzie się o 18.30, natomiast dla zwiedzających o 19.30 o 21.00). Po rozprawach krótka pogadanka na temat roli wymiaru sprawiedliwości.
Punkty:
a) Biuro Podawcze – celem opowiedzenia kilku słów o właściwości sądu i obiegu korespondencji.
b) niebieski pokój – celem opowiedzenia, kto i z jakich przyczyn jest przesłuchiwany w takim pokoju.
c) sala rozpraw, na której zostanie przygotowana wystawa z togami zawodów prawniczych, celem opowiedzenia, kiedy takie togi się zakłada, czym się od siebie różnią i jaka jest symbolika kolorów. Zostanie poruszony temat wyposażenia sali rozpraw i umiejscowieniu osób w niej uczestniczących.
d) przykładowy sekretariat – celem opowiedzenia o obiegu akt, roli sekretariatu w funkcjonowaniu sądu oraz opisie okładek akt.
e) sala rozpraw ze stanowiskiem Policji (z indywidualnym wyposażeniem policjanta, sprzętem pododdziałów zwartych prewencji, pokazem wykonywania odcisków linii papilarnych, a także edukacyjną walizką narkotykową).
f) sala rozpraw ze stanowiskiem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z inscenizacją miejsca zbrodni, celem pokazania technik kryminalistycznych wraz z uniwersalną walizką kryminalistyczną .
g) areszt sądowy i śluza łącząca sąd z Aresztem Śledczym w Gliwicach,
h) dziedziniec – radiowóz policyjny (i) motor policyjny, pojazdy Służby Więziennej, Sznupek.
i) archiwum – celem pokazania ilości akt przechowywanych w sądzie,
j) czytelnia akt – celem opowiedzenia o umożliwianiu stronom zapoznawania się z aktami, zapewnienia miejsca do takiej czynności, kto może mieć do tego dostęp itd.,
k) sala rozpraw ze stanowiskiem promocyjnym funkcjonariuszy SW.
l) na holu pierwszego piętra – opowiedzenie o historii budynku,
ł) sala rozpraw ze stanowiskiem promocyjnym funkcjonariuszy z KWP w Katowicach Wydział Doboru i Szkoleń ze stanowiskami do udzielania pierwszej pomocy, z fantomami i tabletami określającymi poprawność przeprowadzanej RKO,
m) gabinet Pani Prezes.
Kontakt: nocmuzeow@gliwice.sr.gov.pl
Info https://nocotwartychsadow.ms.gov.pl/
Komentarze (1) Skomentuj
Czy budynek sądu jest tzw. obiektem krytycznym dla obronności RP co uniemożliwia wykonywanie zdjęć dla prywatnych potrzeb?