Integracja środowiska nauczycieli akademickich oraz nauczycieli szkolnych, wymiana wzajemnej wiedzy, doświadczeń i pomysłów - na Politechnice Śląskiej odbyła się Akademia „Nauczyciele – Nauczycielom”. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. 

W konferencji udział wzięli nauczyciele szkół średnich z województwa śląskiego, pedagodzy i doradcy zawodowi, naukowcy i władze Politechniki Śląskiej. Spotkanie poświęcone było nowoczesnym metodom nauczania, które mają zastosowanie w edukacji na temat klimatu i środowiska. Było także okazją do nawiązania szerszej współpracy Uczelni z nauczycielami szkół średnich.

-  Chcemy pomóc nauczycielom pogłębiać ich wiedzę a także bardziej angażować się w życie szkół średnich. To przecież oni przygotowują młodzież, która mam nadzieję, zasili naszą Uczelnię. Dodam, że Politechnika Śląska prowadzi już dwa licea akademickie, co daje nam też lepsze rozumienie potrzeb tych szkół. W przyszłości chcielibyśmy objąć patronatem formalnym i opieką, wybrane klasy w szkołach średnich. Prowadzilibyśmy tam zajęcia, zapraszali też młodzież na Uczelnię, aby korzystała z naszej infrastruktury i integrowała się ze studentami – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.  - Celem tego programu jest również lepsze przygotowanie uczniów do kontynuowania nauki na wyższych poziomach – dodała prof. Beata Orlińska Dyrektor Kolegium Studiów, jednostki, która wydarzenie przygotowała.

Co ważne, współpraca naukowców Politechniki Śląskiej z nauczycielami szkół średnich może być korzystana dla obu stron.   - My również możemy czerpać z doświadczeń nauczycieli szkół średnich, ponieważ to oni najlepiej znają potrzeby uczniów i wiedzą jak zainteresować ich kształceniem na Uczelni. Trzeba pamiętać, że to pokolenie bardzo dynamicznie się zmienia – mówiła prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Anna Chrobok.

We współpracę mającą na celu podnoszenie kompetencji nauczycieli oraz modyfikowanie metod dydaktycznych, by lepiej wpisywały się w oczekiwania młodzieży bardzo mocno angażuje się gliwicki magistrat. Obecna na konferencji Barbara Gzik, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice podkreśliła rolę współpracy miasta z uczelnią także w obszarze doskonalenia kompetencji i kwalifikacji kadry. Zwróciła również uwagę na starania miasta dotyczące podnoszenia jakości kształcenia.
Akademię „Nauczyciele-nauczycielom” rozpoczęła prezentacja oferty edukacyjnej Uczelni.  - Spotkanie było okazją do zaprezentowania kształcenia i badań w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych jakie prowadzone są na Politechnice Śląskiej. Pokazaliśmy także, jak Uczelnia kształci w zakresie ochrony środowiska – podkreśliła Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Anna Chrobok.
Wykład wprowadzający pt.: "Kompetencje przyszłości - jak kształcić pokolenie iGen" wygłosiła dr inż. Anna Waligóra, dyrektor Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Śląskiej. Następnie z odbył się panel dyskusyjny pt. "Kształcenie zorientowane projektowo – realizacja projektów PBL na Politechnice Śląskiej”, który poprowadziła rzecznik prasowa Politechniki Śląskiej Iwona Flanczewska-Rogalska. 
W konferencji udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli szkół średnich. - Cieszy nas, że Politechnika Śląska wyszła z taką inicjatywą. Musimy wspólnie, zarówno my nauczyciele szkół średnich jak i pracownicy Uczelni dbać o to, żeby jak najwięcej młodzieży chciało studiować. Kilkanaście lat temu, ponad 80 procent maturzystów podejmowało studia, natomiast teraz to około 60%. Młodzi ludzie wybierają inne możliwości np. specjalistyczne kursy, ale trzeba pamiętać, że studia to wartość dodana i nie można wszystkiego nauczyć się na kursach. Studia to też kształtowanie osobowości młodego człowieka, spotykanie się zarówno z rówieśnikami jak i pracownikami uczelni a to jest bardzo ważne – powiedział dr inż. Florian Brom, dyrektor V LO w Gliwicach.  

Podczas konferencji, Politechnika Śląska podpisała umowę z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych.  -  Średnia wieku nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów zawodowych jest dość wysoka. To fantastyczni pedagodzy, którzy jednak studia kończyli wiele lat temu. Dlatego zależy nam, aby mogli oni na różnego rodzaju szkoleniach czy studiach podyplomowych podnosić kwalifikacje z zakresu zawodu, którego uczą – mówił dr Jerzy Grad Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

Akademię „Nauczyciele Nauczycielom” zakończyły warsztaty, w trakcie których zaprezentowano realizowany na uczelni tryb nauczania, oparty na metodzie Project Based Learning (PBL). Naukowcy pokazali laboratoria, metody i techniki badawcze wykorzystywane do przekazywania wiedzy oraz zdobywania kompetencji i kwalifikacji. Rocznie Politechnika Śląska realizuje ok 300 projektów PBL, w które zaangażowani są zarówno studenci, doktoranci, jak i uczniowie szkół średnich. Ich finansowanie w drodze konkursów odbywa się w ramach programu Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza.

Akademia to nie jest pierwszacy projekt, w ramach którego Politechnika Śląska współpracuje ze szkołami. 15 października br. już po raz drugi odbędzie się finał PROJEKTU POLITECHNIKA, w ramach którego uczniowie, wspólnie z naszymi naukowcami realizowali projekty badawcze.  

Zainteresowanie tym programem było ogromne. W ub. roku nasza Uczelnia nawiązała współpracę z 18. szkołami średnimi z Gliwic, Rybnika, Katowic, Zabrza, Pyskowic, Siemianowic Śląskich, Dąbrowy Górniczej, Mikołowa, Mysłowic, Radzionkowa i Wodzisławia Śląskiego.

(mat.pras. Politechnika Śląska) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj