Politechnika Śląska podpisała list intencyjny z Głównym Instytutem Górnictwa - Państwowym Instytutem Badawczym w sprawie organizacji studiów podyplomowych pt. „Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji – uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe”. Program, który skierowany jest do ekspertów, menedżerów oraz osób związanych z przemysłem górniczym. 

Spadające wydobycie, polityka klimatyczna UE i planowane zmiany w sposobie organizacji procesu wygaszania działalności kopalń, wymagać będą od pracowników spółek górniczych nowych umiejętności. W odpowiedzi na te wyzwania Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy podjął inicjatywę utworzenia studiów podyplomowych z obszaru postmining. 

List Intencyjny, 26 listopada 2024, podpisali dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Jarosław Zagórowski, Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. - Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej wspólnie z GiG-iem podjął inicjatywę przygotowania studiów podyplomowych  „Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji – uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe”. Studia podyplomowe są odpowiedzią na proces zmian i przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną. Dotyczy to zagadnień sprawiedliwej transformacji w kontekście ciągłości zatrudnienia i dostosowania kwalifikacji i kompetencji do nowych potrzeb rynku pracy w gospodarce niskoemisyjnej – powiedziała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania. 

- Program studiów, który skierowany jest do ekspertów, menedżerów oraz osób związanych z przemysłem górniczym, stanowi unikalną propozycję w skali kraju. Ta wyjątkowa inicjatywa będzie budować kompetencje liderów zdolnych przekształcać tereny pogórnicze w nowoczesne przestrzenie zrównoważonego rozwoju – mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor GIG-PIB.
W programie znajdują się m.in. warsztaty z zarządzania projektami, studia przypadków z wizytami terenowymi w Polsce i za granicą, a także zagadnienia związane z rekultywacją zdegradowanych terenów oraz ich rewitalizacją na wzór europejskich liderów. Tematy takie jak monitoring geologiczny, hydrogeologiczny, zarządzanie zagrożeniami sejsmicznymi i radiacyjnymi wypełniają unikatową ofertę dydaktyczną.  

Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych ekspertów z wiodących instytucji, takich jak Główny Instytut Górnictwa-PIB oraz Politechnika Śląska, gwarantują najwyższy poziom nauczania. Unikatową wartością programu są planowane wizyty terenowe w miejscach, gdzie historia górnictwa spotyka się z przyszłością, poznając przykłady skutecznej rekultywacji i rewitalizacji. 
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj