Wybitni naukowcy z kraju i zagranicy, laureaci prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz badacze posiadający status Highly Cited Researcher (HCR) – w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w dniach 10-11 kwietnia odbyły się Dni Nauki Politechniki Śląskiej.
Podczas dwudniowego spotkania zaprezentowane zostały najnowsze osiągnięcia naukowe, innowacyjne technologie oraz potencjał badawczy Uczelni. Uczestnicy mieli także możliwość odwiedzenia kluczowych laboratoriów Politechniki Śląskiej.
Zgromadzonych w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego przywitali rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. inż. Sebastian Werle.
- To już trzecia edycja Dni Nauki Politechniki Śląskiej, które realizujemy w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Odgrywają one dla nas bardzo ważną rolę ze względu na to, że prowadzimy istotne badania naukowe skoncentrowane wokół Priorytetowych Obszarów Badawczych. Chcemy się nimi pochwalić przed naszą społecznością, a także przed światem. Dlatego zaprosiliśmy na Politechnikę Śląską osoby, które są liderami w swoich obszarach badawczych, a także są znani wśród naszych naukowców poprzez swoje publikacje. Chcemy im pokazać, jakie mamy osiągnięcia, ale także chcemy od nich usłyszeć, w jaki sposób oni je zdobywają i organizują swoją pracę naukową. Będąc gospodarzami tego wydarzenia, chcemy im pokazać Politechnikę Śląską, nasze laboratoria, a także, ze warto z nami współpracować - tłumaczy Rektor Marek Pawełczyk.
Konferencję otworzył wykład prof. Luisy F. Cabezy - wybitnej naukowczyni posiadającej aktualny status Highly Cited Researcher, pracującej obecnie na Uniwersytecie w Lleidzie (Universitat de Lleida),w którym kieruje grupą badawczą GREiA, specjalizującej się w magazynowaniu energii cieplnej i efektywności energetycznej budynków.
- Gdy mówimy o transformacji energetycznej, nie możemy zapomnieć o ludziach mieszkających na obszarze, na którym chcemy ją przeprowadzić. To oni odczują to najbardziej, bo być może zapłacą inną cenę za energię lub będą musieli wykorzystać ją w inny sposób. Najważniejsze jest więc wyjaśnienie im, dlaczego tego potrzebujemy, ale także, jak to na nich wpłynie - mówi prof. Luis F. Cabeza, która jest uznawana za jedną z najczęściej cytowanych naukowczyń w dziedzinie inżynierii, a jej bogaty dorobek naukowy znacząco przyczynił się do rozwoju społeczności naukowej.
W trakcie dwudniowego wydarzenia uczestnicy dyskutowali o kluczowych i najbardziej aktualnych problemach naukowych oraz tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem i poprawą zdrowia oraz życia mieszkańców.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział znakomici naukowcy. W pierwszym z nich pt. „Medycyna XXI wieku – najnowsze generacje technologie w medycynie i ich wpływ na diagnostykę i planowanie terapii” uczestniczył m.in. prof. Paul W. Franks z Lund University w Szwecji oraz Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii, którego badania koncentrują się na wykorzystaniu danych multimodalnych i podejść uczenia maszynowego w celu poprawy przewidywania, zapobiegania i leczenia chorób kardiometabolicznych. Prof. Paul W. Franks opublikował ponad 500 recenzowanych artykułów (cytowanych ponad 80 000 razy) i wygłosił na zaproszenie ponad 300 wykładów.
- Trudno mówić o jakimkolwiek rozwoju technologicznym i społecznym nie uwzględniając aspektów zrównoważonego rozwoju, cyrkularności, takiego dobrego spojrzenia na to, co produkujemy i konsumujemy. Dlatego główne tematy paneli dyskusyjnych koncentrują się wokół sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej i cieszę, że tak znani naukowcy z całego świata biorą w nich udział – wspomina prorektor Sebastian Werle.
Konferencji towarzyszyły niezwykle interesujące wydarzenia. To m.in. pokazy studenckich kół naukowych oraz możliwość odwiedzenia nowoczesnych obiektów oraz kluczowych laboratoriów Politechniki Śląskiej, które zostały udostępnione pracownikom, doktorantom, studentom oraz zaproszonym gościom. Wśród nich m.in. Laboratorium Wirtualnego Latania, Laboratoria Nokia oraz Aptiv na wydziałach w Gliwicach, Pracownia Nowoczesnych Systemów Prowadzenia Ruchu Kolejowego na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ w Katowicach oraz laboratoria znajdujące się w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Uczestnicy zyskali szansę na poznanie zaawansowanej aparatury badawczej oraz jej potencjalnych zastosowań w realizowanych projektach naukowych.
(mat.pras. Politechniki Śląskiej)
Komentarze (0) Skomentuj