Ta sprawa nie jest ostatecznie przesądzona. Wprawdzie miasto zakończyło konsultacje społeczne dotyczące przyszłego zagospodarowania pustej działki u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego, ale do realizacji planów i ich ostatecznego kształtu daleko. Mieszkańcom przedstawiono dwie możliwości: zgodny z obowiązującym planem miejscowym obiekt uzupełniający istniejącą zabudowę lub urządzenie w tym miejscu zielonego skweru. Swoje zdanie wyraziło 1684 gliwiczan, ponad połowa poparła realizację zabudowy.
Konsultacje zostały zorganizowane od 24 stycznia do 20 lutego. Urzędnicy wskazują, że celem konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przyszłego wyglądu pustego placu znajdującego się w reprezentacyjnej lokalizacji – w ścisłym centrum Gliwic, pomiędzy ul. Zwycięstwa 56 a Bohaterów Getta Warszawskiego 5, naprzeciwko niedawno przebudowanego placu przed dworcem kolejowym.
W trakcie konsultacji mieszkańcy oddali 1684 ważne głosy, z tego: 914, czyli 54,28% głosów oddano na pierwszą propozycję – zabudowanie terenu budynkiem uzupełniającym pierzeję między ul. Zwycięstwa a Bohaterów Getta Warszawskiego z zachowaniem ogólnodostępnego dziedzińca, 770, czyli 45,72% głosów oddano na drugie rozwiązanie – niezabudowywanie placu i stworzenie w tym miejscu skweru z zielenią oraz elementami małej architektury. Jak wskazują urzędnicy konsultacje dotyczą przyszłej funkcji działki, a nie jej ostatecznego wyglądu po zagospodarowaniu. - Na to przyjdzie czas na etapie prac koncepcyjnych - dodają.
Jeśli powstałby w tym miejscu skwer, mogłaby porastać go różnorodna, wysoka i niska zieleń, krzewy czy kwiaty. „Można by zastanowić się, czy to dobre miejsce na ustawienie ławek, siedzisk, nawiązać do pobliskich rozwiązań w zakresie zazieleniania miasta. Czy warto w tym miejscu urządzić miejsce na wzór popularnych obecnie „parków kieszonkowych” – publicznych terenów zielonych pomiędzy budynkami z elementami małej architektury? W obliczu zmian klimatu takie „zielone wyspy” pożądane są zwłaszcza w miastach, gdzie intensywna zabudowa pochłania coraz większe tereny. A może po prostu zielona kompozycja ma być ozdobą tego miejsca? To zostałoby doprecyzowane na dalszym etapie” - czytamy na stronie urzędu.
Innym pomysłem jest zbudowanie na pustej działce budynku z mieszkaniami lub biurami i częścią usługową, w której mogłyby działać przykładowo kawiarnie czy sklepy. Co istotne przyszły obiekt nie może wypełniać całej działki – zwłaszcza że na jednej ze ścian kamienic znajdują się okna mieszkań i konieczne jest postawienie budynku uwzględniającego tę sytuację. Powstały w efekcie dziedziniec można uzupełnić zielenią i byłby ogólnodostępny.
Komentarze (0) Skomentuj