Kwiaty cięte, czy jednak w doniczce, sztuczny stroik, a może własnoręcznie zrobione ozdoby. Jak przygotować dom, a przede wszystkim wielkanocny stół na nadchodzące święta. Doradza kwiaciarka oraz florystka Monika Malcherek z kwiaciarni „Niezapominajka” w Ostropie.
Co w tym roku będzie królować na świątecznym stole?
To będzie jak zawsze tradycja, a więc nic innego, jak klasyka świąteczna, czyli bazie, bukszpan i naturalne dodatki, takie jak: żywe kwiaty, suszone trawy. Na świątecznym stole nie zabraknie żółtych i białych tulipanów, które od kilku dobrych lat wiodą prym i są sprzedawane w każdej możliwej ilości. Rzadko kiedy klienci sięgają po inne kolory. Kolorystyka ta jest to mocno związane z jajkiem, ponieważ jajko po ugotowaniu jest biało-żółte. Kolor biały to symbol czystości, natomiast żółty nawiązuje do słonka, jajko, jako nowe życie. Poza tulipanami stół zdobią żywe narcyzy zwane potocznie żonkilami zarówno w doniczce, jak i cięte w wazonie, a także bazie i bukszpan.
Jaka moda panuje wśród wielkanocnych stroików?
W tym roku zauważyć można trend, gdzie wykorzystywane są skorupki jajek, jako mini wazoniki na drobne cięte kwiatki, albo szafirki lub mini narcyziki. Jeżeli chodzi o lata minione, to w ostatnim czasie bardzo duży nacisk kładziony jest na rzeczy DIY, a więc zrób to sam. W mediach społecznościowych jest mnóstwo rolek, filmików, gdzie krok po kroku pokazane jest, jak wykonać ozdobę, jak chociażby wykorzystać te łupinki z jajek, by zamienić je w niecodzienną wielkanocną ozdobę. Wystarczy trochę wyobraźni, by samodzielnie ozdobić dom lub mieszkanie, np. wybierając naturalne dekoracje, a więc gałązkę z drzewa przyozdobić umotanymi cebulkami kwiatów, jak szafirki, narcyzy, rzadziej hiacynty, albo duże bazie ozdobić zielonym akcentem i przewiązać naturalnym sznurkiem, czyli idziemy w naturalizm, bez zbędnych kolorystycznych zawirowań. Aczkolwiek jest też druga strona medalu, ponieważ od paru lat jest dosyć popularna gipsówka tęczowa, bądź farbowana. Wówczas wybierany jest albo jeden kolor kolorowej gipsówki, albo chcemy taki multi kolorowy, czyli na gałązce jest wiele kolorów. Tak więc sami decydujemy, czy idziemy w naturalizm i tradycję, czyli przewaga bieli, szarości, brązów, zieleni, czy żółci, albo idziemy w nowoczesne trendy, czyli farbowane na kolorowo bazie lub tęczowa gipsówka.
Święta już tuż tuż, czy można jeszcze samodzielnie wykonać prosty stroik we własnych czterech kątach?
Powiem szczerze, to jest tak, jak ze wszystkimi pracami ręcznymi, jedni to potrafią, inni nawet jak by bardzo chcieli, to nie zawsze dają radę, tak naprawdę to kwestia mocno indywidualna. Nie każdy w domu ma, chociażby pistolet do kleju na gorąco, gdzie w przypadku wplecenia modnych w tym roku wydmuszek do stroika, bądź zrealizowania innej koncepcji wielkanocnej - bardzo się przyda, np. skleić sznurek, przyczepić zajączka lub baranka, czy wykonać wianek na drzwi. To wszystko wymaga precyzji, delikatności, a nade wszystko dużych pokładów cierpliwości. Jak słusznie zauważają moje klientki, że kiedy mamy dzieci, to dekorujemy dom, robimy z pociechami różne ozdoby, natomiast im jesteśmy starsi, tym mniej nam się chce. Dlatego to dobry czas, by wspólnie wykonać prace ręczne, ponieważ tworzymy piękne wspomnienia, które są po prostu bezcenne.
Jaka jest tendencja wśród klientów, częściej wybierają zakup gotowego stroika, czy jednak każdy chce mieć własny wkład w wielkanocne ozdoby i próbują sami?
Są tacy klienci, którzy przychodzą po pół produkty i próbują coś sami stworzyć w domu, a są i tacy, którzy nie mają czasu i wolą zamówić gotowy produkt. Siły zdecydowanie rozkładają się po połowie, choć zauważyłam u siebie tendencję, iż coraz więcej osób zgłasza się do mnie po gotowe bukiety, czy stroiki. Dlatego często szukam inspiracji, chociażby w Internecie, by u siebie zaskoczyć odwiedzających kwiaciarnię różnymi nowinkami. Nade wszystko lubię wyzwania, które stawiają przede mną klienci, a ja mogę dzięki nim realizować swoje pomysły.
Tak więc obowiązkowo na wielkanocnym stole…
Zdecydowanie klasyka, a więc cięte kwiaty w wazonie, to powinno znaleźć się na stołach i na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. c.
1. W każdej kwiaciarni lub centrum ogrodniczym można zakupić doniczki z kwiatkami wiosennymi. W tym przypadku zostały użyte narcyzy i białe szafirki
2. Do wykonania kompozycji można użyć dowolnego naczynia, ważne, żeby nie przepuszczało wody. Może to być doniczka ceramiczna, plastikowa, misa z zastawy obiadowej, pełna dowolność.
3. Doniczki z kwiatami umieszczamy w naczyniu i obkładamy mchem.
4. Dekorujemy gałązką bukszpanu, baziami. Można dodać zajączka ceramicznego i kilka jajek dekoracyjnych. Do dopełnienia efektu mocujemy na druciku kokardę.
Komentarze (0) Skomentuj