Rodzajów oliwy z oliwek jest dużo i nie sposób każdego z nich określić mianem extra virgin. Jak więc odnaleźć się w gąszczu propozycji rynkowych? Po które z oliw sięgać, aby móc korzystać z ich dobrodziejstw dla zdrowia i walorów smakowych? Sprawdź!

Oliwa z oliwek i jej rodzaje

Oliwy z oliwek są obecne w kuchni od pokoleń i nic w tym dziwnego. Obok wyjątkowego smaku mają szereg właściwości zdrowotnych, które po prostu trzeba docenić. Wprowadzenie tego złotego oleju to jadłospisu niesie ze sobą szereg korzyści. Warto jednak sięgać po jego dobre rodzaje.

Najlepszą oliwą z oliwek jest extra virgin (z pierwszego tłoczenia), do produkcji której wykorzystuje się owoce o kwasowości nie większej niż 0,8%. Cechuje ją wyjątkowy aromat i smak. Wśród rodzajów oliw należy wymienić również oliwę z oliwek virgin. Tutaj mowa o tej, którą wytwarza się z owoców o kwasowości poniżej 1,5%. Jest nie mniej popularna niż omawiana poprzedniczka, jednak wyróżnia się nieco uboższym bukietem smakowym. Na półkach sklepowych często gości również oliwa z oliwek pure, za którą zapłacimy nieco mniej. Mamy tu do czynienia z produktem, który powstaje z mieszanki oliwy z pierwszego tłoczenia, do której dodawana jest ta rafinowana. Koniec końców wymieniamy zwykłą oliwę z oliwek stanowiący efekt mieszanki rafinowanej oliwy z oliwą z pierwszego tłoczenia. Tutaj w grę wchodzi kwasowość, która nie przekracza 2%. Nie możesz jednak spodziewać się po niej tak bogatego bukietu smaku. Jest również w tyle za poprzedniczkami pod względem wartości odżywczych.

Najlepsze oliwy z oliwek - czyli jakie?

Jeśli na tapet weźmiemy prawdziwą oliwę z oliwek, to mówimy o takiej, w której na próżno jest szukać dodatków. Mamy do czynienia ze znakomitym smakiem w duecie z kuszącym aromatem i konsystencją. Najlepsze odmiany oliw, po które warto sięgać i które dają odpowiedź na pytanie pt. jaki olej do smażenia, to takie z klimatu śródziemnomorskiego (suche, gorące lato i łagodna zima). Aby nie dopuścić do fermentacji oliwy, jej tłoczenie ma miejsce nie później niż po upływie 24 godzin od zbiorów owoców.

Wspomnieliśmy już, że najlepszym wyborem, po który warto sięgać jest oliwa z oliwek extra virgin. Proces jej produkcji jest skomplikowany i wymaga ogromnej precyzji. W efekcie otrzymujemy produkt, który obok niesamowitego smaku ma szereg prozdrowotnych właściwości. Tłoczona na zimno oliwa to źródło kwasów jedno- i wielonienasyconych. Jej spożywanie wiąże się z obniżeniem poziomu złego cholesterolu w duecie z regulacją ciśnienia krwi. Do tego warto dodać działanie zawartych w niej polifenoli, które mają wpływ na wzmocnienie ścian komórkowych.

Oprócz metody produkcji, przy wyborze dobrej jakości oliwy z oliwek należy uwzględnić również jej smak, aromat i kwasowość. Ponadto ważne są takie kwestie jak kategoria i pakowanie. Oliwa z oliwek powinna być bowiem przelewana do butelek z ciemnego szkła. To właśnie one chronią je przed dostępem do światła.

Oliwa z Hiszpanii - bogactwo różnorodnych smaków i aromatów

Hiszpania to niekwestionowany lider w produkcji oliwy z oliwek. Nic dziwnego - kraj ten słynie z gajów oliwnych, które zajmują krajobraz niemalże całej Andaluzji. Oliwa z Hiszpanii to absolutny must have w tamtejszych potrawach. Na pierwszy plan wysuwają się w niej aromaty świeżych oliwek.

Smak hiszpańskiej oliwy różni się od siebie w zależności od regionu uprawy. W praktyce oznacza to, że może dominować w niej słodycz, ale również pikanteria, bądź gorycz. Bez względu na to, po który sięgniesz, na pewno można powiedzieć o nim, że jest charakterystyczny. Oliwa wprowadzona na talerz potrafi nadać smaku nawet najbardziej neutralnej potrawie. Z pewnością trafi w gusta każdego amatora nut smakowych, które na długo zapadają w pamięć.

Hiszpańska oliwa z oliwek może pojawić się w kuchni w różnym wydaniu. Z powodzeniem możesz ją serwować solo w towarzystwie wyłącznie bagietki, ale również wykorzystać ją np. do smażenia różnego rodzaju potraw. Może również stać się kompanem wielu sałatek, wydobywając z nich wszystko to, co najlepsze w warzywach i owocach. Nic dziwnego, że ma tak wielu amatorów na całym świecie.

Grecka oliwa - znakomity dodatek do dań znany już od starożytności

Grecka oliwa to synonim najwyższej jakości produkcji. Greckie gaje oliwne słyną z niesamowitych owoców, które tworzą ten złoty olej znany na całym świecie. Grecy kochają go zarówno za walory smakowe, jak i właściwości zdrowotne. Suto polewają nim m.in. sałatki. Oliwa to także ich nieodzowny składnik wielu dressingów, w tym słynnego winegret. Ponadto z powodzeniem zastępuje on masło. Nasączanie chleba oliwą to dla Greków istna uczta dla podniebienia.

Biorąc na tapet grecką oliwę z oliwek extra virgin mowa o takiej, która tłoczona jest maksymalnie 24h po zbiorach. Słynie z delikatnej nuty goryczki okraszonej lekko słodkawym smakiem. To znakomite źródło polifenoli, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto stanowi sekret urody Greczynek. Chętnie sięgają po nią zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj