W poniedziałek, 10 marca w Łukasiewicz - Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Centrum Materiałów Ogniotrwałych odbyła się uroczysta inauguracja nowego laboratorium. To nowoczesna infrastruktura badawcza, która umożliwi prowadzenie pionierskich badań nad zastosowaniem wodoru jako paliwa w procesach wysokotemperaturowych.

Każda praca badawcza winna mieć potencjał komercjalizacyjny. Chętnie realizujemy te prace z naszymi przyjaciółmi z wyższych uczelni, stąd obecność tylu przedstawicieli świata nauki – mówił podczas uroczystej inauguracji działalności laboratorium dyrektor Instytutu dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk. - Każdy sobie zdaje sprawę, że wyniki prac uzyskanych w laboratorium często muszą być sprawdzone w warunkach przemysłowych albo przynajmniej w skali półprzemysłowej. Rzadko kiedy w przemyśle udaje się zatrzymać linię produkcyjną, żeby przetestować dany materiał. I tu jest nieoceniona rola instytutów sieci.

Głównym elementem laboratorium jest piec wysokotemperaturowy, który pozwala na prowadzenie badań nad zastosowaniem wodoru jako paliwa zeroemisyjnego. Dzięki osiąganiu temperatury do 1750 stopni Celsjusza umożliwia analizę wpływu wodoru na procesy technologiczne oraz właściwości materiałów metalicznych i niemetalicznych wykorzystywanych w przemyśle budowlanym i konstrukcyjnym, hutniczym, szklarskim i kompozytowym.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, świata nauki oraz przemysłu. Wśród gości honorowych nie mogło zabraknąć profesora Marka Gzika, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- To, co Państwo robicie, znakomicie wpisuje się w oczekiwania polskiego rządu. Nie tak dawno premier Donald Tusk ogłosił rok 2025 jako rok przełomu. Chcemy i mamy taką ambicję utrzymać wysoki wzrost gospodarczy. Ubiegły rok to 3,5% w relacji do PKB. Abyśmy mogli utrzymać tak duży wzrost, bardzo ważny jest rozwój gospodarki opartej na wiedzy – zauważył prof. Gzik.
Kilkoma refleksjami na temat wykorzystania laboratorium, a w szerszym kontekście samego wodoru na styku współpracy laboratorium i uczelni technicznych podzielił się rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Jerzy Lis.

- Dużo będziemy mówić o wodorze i przedstawiać możliwości, jakie wiążą się z wodorem. To, że wodór jest w tej chwili już realnym elementem nowoczesnych technologii, wszyscy wiemy. Wszyscy też wiemy, że wiążemy to przede wszystkim z możliwościami wodoru jako nośnika energii, ale nie tylko. Dzięki temu, że rozwijamy wodór, jego produkcję, jego zastosowanie, przechowywanie, transport i wykorzystanie, możemy wodór użyć także w innych technologiach, bo stanie się technologicznym gazem dostępnym wszędzie – powiedział.

Laboratorium w Gliwicach to jedno z pierwszych tego typu miejsc w Europie, gdzie nauka i przemysł mogą wspólnie badać i rozwijać technologie oparte na wodorze. Nowa infrastruktura badawcza przyczyni się do wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu oraz wsparcia przedsiębiorstw w przejściu na bardziej ekologiczne technologie. Projekt budowy pieca wysokotemperaturowego ogrzewanego paliwem wodorowym otrzymał dofinansowanie Centrum Łukasiewicz w ramach dotacji celowej na inwestycje Centrum Łukasiewicz przyznawanej przez prezesa Centrum Sieci Badawczej Łukasiewicz w wysokości 7 mln 169 tys. 600 zł. Przy całkowitej wartości wynoszącej 8 mln 962 tys. zł.

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj