Obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oficjalnie zakończono w piątek, 20 grudnia w dwóch miejscach – Politechnika Śląska podsumowała swoje roczne działania w Mrowisku, zaś reprezentanci wszystkich uczelni spotkali się w Filharmonii Śląskiej. To był bardzo aktywny rok pod względem działań promujących i popularyzujących naukę dla Politechniki Śląskiej.
- Podjąłem się koordynacji 11 z 50 Tygodni Nauki organizowanych w ramach EMNK. Udało się dzięki ludziom, z którymi przyszło mi współpracować. Kuratorzy, naukowcy, studenci i doktoranci zaangażowani w aktywności - wszystkim im należy się szacunek i wielkie brawa, że podołali – powiedział dr hab. inż. Kamil Barczak, koordynator Tygodni EMNK na Politechnice Śląskiej.
Politechnika Śląska opiekowała się 11 Tygodniami. Były to: Tydzień Skarbów, Architektury, Latania, Transportu Przyszłości, Mikroświata, Eko, Przemysłu 4.0, Czarownic, Energii i Materiałów. Poza tym dr hab. inż. Grzegorz Wojnar, prof. PŚ opiekował się Tygodniem Katowic.
- W sumie za nami 400 wydarzeń w 60 lokalizacjach, w których wzięło udział 15 tysięcy uczestników. W działania włączonych zostało 10 Wydziałów Politechniki Śląskiej – podsumował Kamil Barczak.
W trakcie 50 Tygodni Nauki zaprezentowano potencjał naukowo-badawczy wszystkich uczelni, współpracowały ze sobą wszystkie uczelnie Konsorcjum, bez względu na dyscyplinę, którą reprezentowały. Już wiadomo, że na tym się nie skończy i wspólne inicjatywy śląskich uczelni będą kontynuowane. Na potwierdzenie tego podczas 8. Śląskiego Festiwalu Katowice podpisano Deklarację Miasta Nauki.
- To była niesamowita współpraca, która zaowocowała aktywnością na polu popularyzacji nauki. Z tego może wyniknąć wiele korzyści. Możemy odczarować województwo śląskie, pokazując, że nie tylko przemysł ciężki jest naszą wizytówką, ale mamy także ogromny potencjał naukowy – dodał prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, były Rektor Politechniki Śląskiej, który inaugurował obchody EMNK na Politechnice Śląskiej.
- Jesteśmy zmęczeni, ale czujemy satysfakcję, że udało się tak wiele działań zrealizować i tym samym pokazać wiele atutów Politechniki Śląskiej. Pokazaliśmy w sposób przystępny i przyjazny, że nauka może być atrakcyjna, że wpływa na nasze życie. Dziękuję wszystkim, którzy przez ten rok aktywnie włączyli się w organizację Tygodni – dodała prof. dr hab. inż. Bożena Skołud, Prorektor ds. Ogólnych.
Najwięcej pracy w organizację Tygodni włożyli sami kuratorzy, którzy nie ukrywali, że było to nie lada wyzwanie.
- Tydzień Mikroświata był dla mnie czasem intensywnej pracy, która jednak przyniosła ogromne spełnienie. Był to okres pełen nowych doświadczeń, inspirujących spotkań i znajomości, a jednocześnie miła odmiana od codziennych obowiązków zawodowych – przyznała dr inż. Anna Gnida, jedna z kuratorek Tygodnia Mikroświata. - Największy sens tej pracy odnalazłam w reakcjach uczestników – ich zaciekawieniu, zaskoczeniu, a także widocznym zadowoleniu. To właśnie ich aktywność i zaangażowanie były dla mnie największą nagrodą – dodała.
Naukowcy zaangażowani w aktywności podczas Tygodni Nauki byli zaskoczeni, że potrafili zainteresować mieszkańców jakimś tematem do tego stopnia, że przychodzili przez cały tydzień na wszystkie wydarzenia.
Dr inż. Aldona Rosner, która odpowiadała za organizację Tygodnia Robotów zapamięta ten czas jako intensywny, ale dający nadzieję na nowe projekty.
- Wydarzenia takie jak Festiwal Robotów czy Warsztaty Familijne, umożliwiły udział całych rodzin w naszych aktywnościach, przybliżając tematykę robotów we współczesnym świecie. Wydarzenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i spotkały się z pozytywnym odbiorem – powiedziała kuratorka Tygodnia Robotów. – Tydzień był też doskonałą okazją do pokazania współpracy na linii Szkoły-Uczelnie-Samorząd-Biznes, co zaowocowało pozytywnymi przemyśleniami i dało pole do stworzenia nowych pomysłów i inspiracji – dodała.
Uroczyste zakończenie działań w ramach Europejskiego Miasta Nauki odbywało się także w katowickiej Filharmonii, gdzie spotkali się reprezentanci wszystkich uczelni. Na tym wydarzeniu Politechnikę Śląską reprezentował Rektor prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. Podczas uroczystości wręczono nagrody i podziękowania osobom zaangażowanym w organizację działań EMNK we wszystkich uczelniach Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (0) Skomentuj