Wypracowanie ekologicznych nawyków to dla każdego seria niewielkich kroków, które są bardzo ważne dla kondycji naszej planty. Jeżeli zależy Ci na dobru środowiska naturalnego, a jednocześnie chcesz zmienić swoje codzienne działania na te w duchu ekologii, dowiedz się, od czego zacząć.

Zacznij od przyjrzenia się swoim nawykom

Spojrzenie na własną codzienność i rutynowe działania może sprawić, że dojdziesz do kilku ważnych wniosków. Przede wszystkim zastanów się, czy prowadzisz życie oszczędne dla środowiska. Przemyśl, czy kupujesz odpowiedzialnie. Szafa pękająca w szwach od ubrań, które bardzo rzadko nosisz, i pełna lodówka, w której marnuje się wiele jedzenia, to zaledwie dwie sytuacje, które alarmują, że zmiana jest konieczna. Warto przyjrzeć się też temu, w jaki sposób poruszasz się po swojej miejscowości. Najlepiej wsiadaj do samochodu tylko wtedy, kiedy długość trasy i czas dojazdu wyraźnie wskazują, że lepiej wybrać cztery kółka niż spacer czy jazdę rowerem. Każda, z pozoru drobna zmiana, przyniesie ulgę naturze, a Tobie poprawi zasobność portfela i przybliży Cię do ekologicznego stylu życia.

Zasmakuj bycia eko w praktyce!

Życie w duchu zero waste oznacza podejmowanie wielu rozsądnych decyzji w ciągu dnia. Jak być eko na co dzień?

  1. Naprawiaj zepsute, kupuj używane. Dawaj przedmiotom drugie życie. Nie wyrzucaj niedziałającego młynka do kawy. Poszukaj fachowca, które zdiagnozuje usterkę i naprawi urządzenie. Uodpornij się na promocje i nowinki technologiczne. Kilkuletni odkurzacz tak samo szybko zaprowadzi porządek na podłogach jak najnowszy model. Kreacja vintage z second handu jest idealna na wesele i w niczym nie przewyższa jej podobna sukienka z najnowszej kolekcji popularnej sieciówki.
  2. Nadawaj przedmiotom drugie życie. „Nie wyrzucaj, wykorzystaj!” – jeżeli masz kilkuletnią pociechę w domu, to hasło na pewno słyszysz co najmniej kilka razy każdego dnia. Jak widzisz, nawet slogany powtarzane przez bohaterów ulubionych kreskówek przedszkolaków to wcale nie wyświechtane frazesy, czego najlepszym dowodem jest wspomniana zachęta do domowego recyklingu. Spójrz na niepotrzebne przedmioty oczami dziecka. Wyszoruj do czysta przypalony garnek i pozwól pociesze ozdobić go naklejkami – niewielkim kosztem sprawisz dziecku metalowy bębenek. Po remoncie masz w domu stare włączniki światła, zasuwki lub łańcuszki do drzwi? Przymocuj je do deski. W ten sposób stworzysz tablicę manipulacyjną dla malucha.
  3. Oszczędzaj wodę i prąd. Zamykaj wodę, kiedy przemywasz twarz albo myjesz zęby. Zainwestuj w perlator, który zmniejsza zużycie wody. Pomyśl nie tylko o krótkotrwałej przyjemności kąpieli, ale przede wszystkim o oszczędzaniu wody – po prostu wybieraj szybki prysznic. Ogródek podlewaj deszczówką. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą, myj je i płucz w misce, a jeszcze lepiej w zmywarce energooszczędnej. Skoro mowa o oszczędzaniu prądu, to postaw na żarówki LED oraz urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności. Wypinaj nieużywaną elektronikę z gniazdek. Korzystaj z OZE (odnawialnych źródeł energii), np. z fotowoltaiki.
  4. Przyjrzyj się opakowaniom. Zastanów się, które z nich możesz zamienić na ekologiczne wersje, a którym dać drugie życie. Każde zakupy – i spożywcze, i drogeryjne – generują mnóstwo odpadów. Wybieraj tę żywność i kosmetyki, która jest pakowana w karton lub szkoło. Plastikowe worki (tzw. zrywki) na pieczywo, owoce i warzywa zastąp woreczkami z materiału. Możesz wykorzystać do tego tkaniny i firanki, które masz w domu, ale z nich nie korzystasz. Chleb i bułki najlepiej przechowywać w bawełnianych lub lnianych woreczkach. Uszyj je sama z ręczników kuchennych lub serwety. Z niepotrzebnych firanek uszyj woreczki na owoce i warzywa. Wykorzystaj słoiki. Włóż do nich tealighty albo wodę z brokatem – to świetny pomysł na świecznik i kulę śniegową DIY, idealne na prezent.

Na koniec przyjrzyj się jeszcze swoim przyzwyczajeniom żywieniowym. Daj się ponieść kulinarnej fantazji! Gotuj z tego, co masz w lodówce. Nie kupuj na zapas, ale wybieraj jedzenie, które zjesz, zanim upłynie termin ważności. Te i wiele innych porad dotyczących ekologicznego stylu życia znajdziesz na Eko360.pl.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj