Już w najbliższą niedzielę (11 maja) z gliwickiego Rynku ruszy spacer śladem kultury kresowej – kultury ormiańskiej. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Dźwięki miasta”, łączącego historię, dziedzictwo i tradycje różnych społeczności zamieszkujących Gliwice. Dodatkową atrakcją są kameralne występy lokalnych chórów.
Na spacery zaprasza Centrum Kultury Victoria przy współpracy z Fundacją Chórtownia. Każde ze spotkań opowiada inną historię – Niemców, Ormian, Żydów, Polaków i Ślązaków.
W niedzielę poznamy historię kresowiaków, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Gliwicach. Uczestnicy poznają losy przesiedleńców ze wschodnich Kresów Rzeczypospolitej i ich wpływ na rozwój miasta. Opowieść będzie skupiać się na pamięci o kresowych kupcach, rzemieślnikach oraz żołnierzach, którzy przyczynili się do kształtowania Gliwic. Spacer obejmie m.in. kościół ormiański przy ul. Mikołowskiej, który był miejscem, gdzie spotykały się różne tradycje oraz kamienice przy ul. Zwycięstwa, związane z historią kresowych rodzin. Przewodnik opowie również o początkach Politechniki Śląskiej, która wyrosła z Politechniki Lwowskiej, będąc świadectwem związku Gliwic z Kresami.
W trakcie spaceru wystąpi chór Klaster, który poprzez muzykę podkreśli wpływ kultury kresowej na miasto. To doskonała okazja, by zbliżyć się do historii gliwickich Kresowian, ich dorobku oraz tradycji.
Spacer poprowadzi Kamil Iwanicki, silesianista, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: „Familoki”, „Gliwicka Mapa Tajemnic” oraz „Śląskie Stwory i Potwory”. Autor dwóch książek o naszym regionie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy przyjmowane pod adresem: projekty@ckvictoria.pl. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora wydarzenia, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.
HARMONOGRAM KOLEJNYCH SPACERÓW:
- 7 czerwca – Spacer po Zatorzu: Śląskie Dziedzictwo – Otwarty Chór Społeczny z Katowic
- 8 czerwca – Spacer po Starym Mieście: Polskie Ślady – Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.
Komentarze (0) Skomentuj