Miało działać już wcześniej. Miało być tańsze. Miała go wybudować inna firma. Ale to już historia. Najważniejsze, że powstało. Dzieci z Brzezinki mają nowe przedszkole. Jest większe, nowocześniejsze i lepsze pod wieloma innym względami od dotychczasowego.
Przedszkole wystartowało w lutym. Na dzieci czekały kompleksowo wyposażone sale, materiały do nauki i rekreacji, plac zabaw, a nawet specjalny pokój integracji sensorycznej. A w planach jeszcze budowa dodatkowego miejsca zabaw na świeżym powietrzu dla najmłodszych, według projektu przygotowanego przez dzieci i rodziców.
Radość najmłodszych mieszkańców dzielnicy jest tym większa, że poprzedzona długim oczekiwaniem. Przedszkole, żeby powstać, pokonało wiele przeszkód.
Wiele miesięcy rozpoczęcie inwestycji blokowały problemy ze znalezieniem wykonawcy. A gdy już się wydawało, że wreszcie jest, firma wycofała się w ostatniej chwili. I procedura musiała ruszyć od początku. Pozytywnym wynikiem zakończył się dopiero czwarty przetarg. Zlecenie wygrała ostatecznie spółka Interhall z Katowic.
Poślizg w rozpoczęciu prac wystawił na próbę cierpliwość najmłodszych mieszkańców Brzezinki i ich rodziców. Nowe przedszkole było dla nich pilną sprawą. Działająca placówka stała się za ciasna, a na jej rozbudowę nie pozwalała lokalizacja. Maluchy dzieliły budynek z przychodnią zdrowia, dodatkową przeszkodą w ewentualnej modernizacji stwarzał jego zabytkowy charakter.
Nowy budynek w pełni odpowiada potrzebom dzielnicy pod względem opieki przedszkolnej. Na 1,7 tys. m kw. powierzchni znalazły w nim miejsce nie tylko dotychczasowe oddziały, ale i kolejne. W sumie utworzono 100 miejsc, co pozwoliło przyjąć dodatkowo dwadzieścioro pięcioro 3-, 4-latków oraz pięcioro 5-latków.
Piętrowy segment powstał na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 przy ul. Płockiej, a nowa lokalizacja stwarza możliwości terytorialnego rozwoju placówki. Siedzibę przedszkola połączył z budynkiem szkolnym specjalny łącznik.
Budowa trwała rok. W tym czasie powstały sale, kompleksowo wyposażone w meble, materiały dydaktyczne, zabawki, książeczki edukacyjne, bajki.
Działa również pomieszczenie integracji zmysłów, tzw. sala sensoryczna, która służy do stymulowania małych dzieci i rozwijania zmysłów, motoryki małej i dużej, koncentracji i koordynacji ruchowej.
Jak informuje Urząd Miejski w Gliwicach, w placówce jest również realizowany projekt unijny „Przedszkole da Ci szansę”. Wydatek w wysokości 470 tys. zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich, pozwolił stworzyć dodatkowe miejsca oraz sfinansować ponadprogramowe zajęcia rozwijające, plastyczne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, umuzykalniające i ruchowe.
Nowością jest miniprojekt edukacyjny, w ramach którego dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami zaprojektują swój własny plac zabaw. Przeznaczone dla najmłodszych przedszkolaków miejsce ma uzupełnić infrastrukturę rekreacyjną placówki i służyć niezależnie od istniejącego już szkolnego placu oraz nowego, wybudowanego dla placówki w ramach inwestycji.
Budowa przedszkola kosztowała ponad 9 mln zł, a blisko 3,2 mln pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2018.
Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na 17 maja, podczas otwartego pikniku rodzinnego.
(pik)
Komentarze (0) Skomentuj