Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej został tegorocznym beneficjentem programu „EtnoPolska. Edycja 2024” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.

Jednym z najważniejszych celów projektu jest wzmocnienie tożsamości kulturowej oraz zaproszenie do uczestnictwa kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Z tego też względu wszelkie nasze działania skierowane są do mieszkańców zarówno Gliwic, jak i powiatu gliwickiego. Co istotnie, podczas planowania wydarzeń projektowych zdecydowaliśmy, iż w centrum naszych aktywności będą najmłodsi odbiorcy kultury z naszego miasta – dzieci oraz młodzież.

Projekt pod nazwą „Na tropie Utopka Roztropka – w świecie górnośląskich podań i baśni” ma na celu utrwalenie wiedzy o lokalnych legendach i przesądach, jako o części niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska – mówi Małgorzata Makowska, koordynatorka projektu.
Dotychczas zorganizowano, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, warsztaty rękodzielnictwa przeprowadzone pod przewodnictwem pani Włóczki. Najmłodsi uczestnicy spotkania mieli możliwość samodzielnego stworzenia sztrykowanych, uroczych beboków.

Kolejną z ciekawszych aktywności było zorganizowanie konkursu „Zapytaj Starkę o Beboka!”. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych utrwalali i promowali śląskie wierzenia, podania i baśnie, które zebrali podczas rozmów z przedstawicielami starszego pokolenia. Spisane, przez dzieci i młodzież legendy opublikowane zostaną w formie elektronicznej broszury, natomiast nagrane opowieści stworzą interesujące podcasty. Efekty prac naszych zdolnych laureatów, wśród których znaleźli się uczniowie i uczennice ZSO nr 5 w Gliwicach, ZSP nr 13 w Gliwicach, ZSP nr 4 w Gliwicach oraz ZSP w Rudzińcu, już wkrótce.

Ostatnią organizowaną, jeszcze przed przerwą wakacyjną, aktywnością będzie spektakl teatralny „Przygody Utopka Roztropka. Odrobina zimy w lecie”  teatru Lufcik na Korbkę. Przedstawienie odbędzie się 29 czerwca, o godzinie 15:00, w Stacji Kultury Pyskowice. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do udziału! 
Natomiast tuż po wakacjach, wciąż pozostaniemy w klimacie beboków, meluzyny i skarbnika, proponując uczniom szkół podstawowych warsztaty kamishibai w oparciu o publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Podania i baśnie Górnego Śląska” autorstwa Elisabeth Grabowski. Chętne do udziału w spotkaniach szkoły, zapraszamy do kontaktu z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj