Wyjątkowy jubileusz w wyjątkowym miejscu. 70-lecie istnienia gliwicka Medyczna Szkoła Policealna obchodziła 4 października w Ruinach Teatru Victoria. Wśród gości byli między innymi absolwenci, którzy, rozsiani dziś po całym świecie, są dowodem na to, co szkoła znaczy.
Utworzono ją w październiku 1947 r. i była pierwszą tego typu placówką w Polsce. Nazywała się wówczas Państwową Szkołą Asystentek Technicznych, działała przy Instytucie Przeciwrakowym (dzisiejsze Centrum Onkologii), a powstała dzięki staraniom dwóch doktorów – Stanisława Byliny i Mariana Decowskiego. W 1951 przeniesiono ją do nowej siedziby, tej, w której istnieje do dziś – pięknego, secesyjnego budynku przy ulicy Chudoby.
Prócz miejsca zmieniała też nazwę – zresztą, w ciągu 70 lat istnienia, wielokrotnie. We wrześniu 1952 stała się Państwową Szkołą Laborantek Medycznych, potem Państwową Szkołą Techników Analityki Medycznej, w roku 1972 – Medycznym Studium Zawodowym. Do nazwy tej, pod koniec lat 70., dodano imię Jacka Koraszewskiego, wielkiego humanisty i organizatora życia naukowego na Śląsku. Wtedy też otrzymała własny sztandar. Potem została Medyczną Szkołą Policealną, by w roku 2013 zmienić się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego. W jego skład wchodzą teraz Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego im. Jacka Koraszewskiego oraz Szkoła Policealna Województwa Śląskiego dla Dorosłych.
W ciągu 70 lat szkoła wykształciła 7507 absolwentów na kierunkach: technik analityki medycznej, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka dziecięca, technik sterylizacji medycznej i opiekun medyczny.
Jubileusz przyciągnął do ruin teatru licznych gości. Obecni byli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego oraz gliwickiego samorządu, związków zawodowych, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, szpitali i szkół, z którymi „medyk” współpracuje. Wreszcie absolwenci i nauczyciele – obecni oraz emerytowani, którzy przez lata przygotowywali do pracy w placówkach medycznych kolejne pokolenia.
Gratulacje składali dyrekcji m.in. Danuta Rosa, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jacek Tarkota, dyrektor Gliwickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, Krzysztof Presz z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie oraz prof. Sebastian Giebel, zastępca dyrektora ds. klinicznych Centrum Onkologii w Gliwicach.
Uroczysta gala odbyła się w ruinach teatru, więc, jak na teatr przystało, uświetnił ją występ artystów. Zaśpiewała Sonia Presz, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, a zatańczyli wicemistrzowie Polski w tańcach standardowych - Wiktoria Łach i Aleksander Kwiatkowski oraz rodzimy zespół „Salake”, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach.
- 70 lat to tak wiele… Jak oddać emocje ludzi, którzy tu pracowali, atmosferę, jaka towarzyszyła uczniom i nauczycielom. Jak opowiedzieć o rozsianych
po świecie absolwentach… - mówiła podczas uroczystości Ewa Bijańska, wieloletni dyrektor szkoły, a także jej absolwentka.
Wspomniała o pedagogach – wielokrotnie nagradzanych za swoją pracę odznaczeniami państwowymi, medalami Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami ministra zdrowia, edukacji, kuratora oświaty i marszałka województwa śląskiego. Mówiła o osiągnięciach szkoły, uhonorowanej Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Katowickiego oraz otrzymanych certyfikatach pierwszego i drugiego stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie za działalność propagującą zdrowy styl życia. O absolwentach, którzy, dzięki wysokim umiejętnościom zawodowym, bez problemu odnajdują się na rynku pracy krajowym i zagranicznym.
Po zakończeniu części oficjalnej w teatrze wszyscy przeszli do budynku przy ul. Chudoby, w którym przygotowano sentymentalną podróż obrazującą dzieje szkoły. Zwiedzając szkolne pracownie, korytarze ozdobione zdjęciami, przeglądając kroniki szkolne, uczestnicy obchodów długo wspominali szkolne lata.
Ale i na tym jeszcze nie skończyły się obchody jubileuszu. Następnego dnia, w intencji wszystkich pracowników, uczniów oraz absolwentów, odprawiono mszę świętą w katedrze pw. świętych Piotra i Pawła. Celebrował ją duszpasterz akademicki ks. Robert Chudoba przy czynnym udziale uczniów szkoły.
Komentarze (0) Skomentuj