Osoby, które walczą, osoby aktywne, osoby działające, osoby wychodzące poza schemat, osoby empatyczne, osoby wrażliwe, osoby uważne, osoby dostrzegające. Tacy i takie są właśnie finaliści 27. edycji plebiscytu Człowiek Ziemi Gliwickiej organizowanego przez Nowiny Gliwickie.
Nauka, przedsiębiorczość i ratowanie dziedzictwa
Za nami gala plebiscytu, która miała miejsce w PreZero Arenie Gliwice 8 listopada 2024 r. W tegorocznej edycji honorowaliśmy laureatów i laureatki w trzech kategoriach: Indywidualnej, Biznes/Stowarzyszenia oraz Młody Kreator/Młoda Kreatorka. Profesor Marek Gzik, EMT-Systems i Seweryn Botor to zdobywcy statuetek Gliwicjusza 2023.
Profesora Marka Gzika uhonorowano w kategorii indywidualnej i internautów za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie inżynierii biomedycznej, za stworzenie innowacyjnego ośrodka badawczo - naukowego na światowym poziomie - Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, doskonale promującego Śląsk w Europie i na świecie.
Gliwicka firma EMT-Systems otrzymała Gliwicjusza 2023 w kategorii biznes/stowarzyszenia za stworzenie największego i najbardziej kompleksowego ośrodka szkoleń technicznych w Polsce, za wprowadzenie Cechowni na mapę nietuzinkowych miejsc kulturotwórczych oraz działalność edukacyjną skierowaną do najmłodszej grupy mieszkańców i mieszkanek.
Seweryna Botora wyróżniono Gliwicjuszem w kategorii Młody kreator za niezwykłą świadomość historyczną, wrażliwość na kwestie dziedzictwa kulturowego, za wielkie zaangażowanie w opiekę i ratowanie starego cmentarza żydowskiego na Piasku w Gliwicach - ważnego miejsca dla historii miasta oraz za budowanie wśród mieszkańców i mieszkanek szacunku do lokalnego dziedzictwa.
Gliwicjusz wyróżnia
Zaczęło się od redakcyjnego spotkania. Siedzieliśmy przy stole omawiając teksty i planując kolejne wydanie. Dyskutowaliśmy, padały różne pomysły, a jednym z nich było zorganizowanie plebiscytu, czy może raczej konkursu. Wówczas sami nie wiedzieliśmy jak nazwać ten projekt. A pojawił się dlatego, że każdy z nas w swojej dziennikarskiej pracy spotkał Kogoś Ważnego, ciekawego, z pasją, pomysłem, dorobkiem. Jednym słowem ludzi, którzy robili rzeczy zwykłe/ niezwykłe. I to była ta chwila, w której wszyscy uznaliśmy, że tak, działamy, więc w październiku 1997 roku zakończyliśmy redakcyjne spotkanie z przeświadczeniem o wyjątkowości plebiscytu. Dla „Nowin Gliwickich”, miasta, lecz przede wszystkim dla jego uczestników.
I już po raz 27. wyróżniamy osoby, które działają, a laureaci i laureatki plebiscytu Człowiek Ziemi Gliwickiej spełniają się w różnych dziedzinach. Dostrzegamy i nagradzamy ludzi zaangażowanych, honorujemy tych, którzy rozsławiają Gliwice w Polsce i na świecie.
Przez 27 lat trwania plebiscytu wzięło w nim udział prawie 1000 uczestników i uczestniczek. Wśród dotychczasowych Gliwicjuszy są 4 kobiety i 21 mężczyzn oraz 4 instytucje.
Emblematy Gliwicjusza
Znakiem rozpoznawczym Człowieka Ziemi Gliwickiej do 2017 roku była mała forma rzeźbiarska przedstawiająca sylwetkę człowieka wspinającego się po schodach. To osoba w drodze, której finał bywa różny, ale wspinaczka na szczyt zawsze wiąże się z wyzwaniem. A nam, pomysłodawcom plebiscytu, zależało na uhonorowaniu tych, którzy takie wyzwania podejmują. Statuetka, którą wręczaliśmy laureatom plebiscytu do 2014 roku jest dziełem prof. Krzysztofa Nitscha, uznanego w Polsce i świecie artysty rzeźbiarza i medaliera, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2017 roku statuetka z brązu zmieniła się w tę z grawerowanego szkła i taką dziś przyznajemy laureatom plebiscytu.
Jak wybierano Gliwicjusza/Gliwicjuszkę?
O tym, kto znajdzie się na liście kandydatów i kandydatek do tytułu Człowieka Ziemi Gliwickiej decydowali przede wszystkim czytelnicy i czytelniczki „Nowin”. Finalnie na plebiscytowej liście znalazło się 28 kandydatów i kandydatek. To spośród tych osób, firm oraz stowarzyszeń internauci i internautki wybierali ścisłych finalistów i finalistki plebiscytu. Zaś ostatecznego wyboru Gliwicjusza w trzech kategoriach dokonała 9-osobowa kapituła. W jej składzie znaleźli się laureaci i laureatki poprzednich edycji plebiscytów, jego współorganizatorzy oraz przedstawiciele redakcji. Byli to: Małgorzata Szymczyk, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum, Jacek Krzyżanowski, właściciel firm Dako, prof. Arkadiusz Mężyk, były rektor Politechniki Śląskiej, Katarzyna Kuczyńska – Budka, prezydentka Gliwic, Krystyna Jurczewska – Płońska, prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kazimierz Szymański, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4, prof. Sławomir Blamek, dyrektor Narodowego Instytut Onkologii oraz nasz redakcyjny kolega Andrzej Sługocki.
Nie boją się wyzwań, wierzą w swoją sprawczość
Wśród tegorocznych laureatów i laureatek, ścisłych finalistów i finalistek plebiscytu, są osoby, które się nie bały. Iść pod prąd, zmieniać system, stanąć w obronie, zmienić postrzeganie rzeczywistości, podążać za marzeniem. Ich aktywność była ponadprzeciętna. Dostrzegli to mieszkańcy i mieszkanki, czytelnicy i czytelniczki NG oraz plebiscytowa kapituła. Wyróżnili się więc: Piotr Borowiak, którego doceniono za pasję historyczną, która zaowocowała stworzeniem Stacji Pyskowice - pierwszego prywatnego muzeum cyfrowego oraz za wielkie zaangażowanie w pracę na rzecz Pyskowic; Dominika Chabin, uhonorowana za niestrudzoną walkę o prawa dla osób z niesprawnościami, działania na rzecz budowania świadomości związanej z opieką wytchnieniową oraz za wzorową postawę społeczną; Patrycja Fiegler, wyróżniona za zbudowanie zespołu zaangażowanych specjalistów, pasjonackie podejście do pracy lekarki oraz niezwykle uważne pochylanie się nad potrzebami pacjentek; Joanna Nitychoruk, doceniona za pasję społecznikowską oraz aktywne zaangażowanie w programy i akcje związane z działaniami antyprzemocowymi i antydyskryminacyjnymi, a w szczególności za organizowanie akcji Gliwice tańczą przeciwko przemocy; Fundacja Było sobie prawo, uhonorowana za inspirowanie, kreowanie, wspieranie i propagowanie działań mających na celu edukację oraz rozwijanie kultury prawnej człowieka od najmłodszych lat jego rozwoju intelektualnego; Fundacja NieOdkładalni, wyróżniona za wielkie zaangażowanie w działania na rzecz propagowania opieki wytchnieniowej oraz popularyzowanie idei komfortek - pokoi pielęgnacyjnych - w przestrzeni publicznej; Stowarzyszenie Szansa, docenione za wieloletnią pracę metodą społeczności terapeutycznej na rzecz osób uzależnionych oraz stworzenie wzorcowego ośrodka terapeutycznego; Jadwiga Janowska, uhonorowana za artystyczną odwagę i poszukiwania niekonwencjonalnych metod wypowiedzi w sztuce oraz za twórczą interpretację wielu nieoczywistych obiektów i przestrzeni.
Ambasadorowie miasta, tak mówiła o laureatach i laureatkach plebiscytu Katarzyna Kuczyńska- Budka, prezydentka Gliwic, dodając też, że ich praca i działalność jest niedoprzecenienia.
Emocje, które zapadną nam w pamięć
Tegoroczna gala na pewno przejdzie do historii plebiscytu za sprawą bezprecedensowego wydarzenia, którego bohaterką i bohaterami była nominowana Dominika Chabin, fundacja, którą prowadzi oraz Gliwicjusz 2023 w kategorii biznes/stowarzyszenia – firma EMT – Systems. Do zebranych gości wyszła bowiem nie tylko wyróżniona założycielka fundacji Nieodkładalni, ale przede wszystkim matka, która zawsze na pierwszym miejscu stawia swojego syna, Kamila. Cały czas obecnego podczas gali, towarzyszącego Dominice Chabin, pokazując tym samym, że to on jest podmiotem, osobą, która zadecydowała o takim a nie innym torze jej życia. Dominika Chabin i jej fundacja z ogromną determinacją walczą o stworzenie domu, w którym rodzice osób niepełnosprawnych, nieodkładalnych, będą mogli starzeć się przy swoich dzieciach. Słowa matki – prezeski, wywołały poruszenie na sali. Była w tym swoim wystąpieniu ogromnie prawdziwa.
Ta historia miała swój dalszy ciąg w momencie, gdy na scenie stanęli przedstawiciele firmy EMT Systems - Alicja Moszyńska oraz Piotr Podgórski, który zaczął wystąpienie słowami, że nic, co zostanie powiedziane po słowach Chabin, nie będzie miało znaczenia. Niespodziewanie dla publiczności i organizatorów zszedł ze sceny i przekazał prezesce fundacji otrzymaną statuetkę. Nie ma wątpliwości, że wszyscy obecni na gali zapamiętają tę wzruszającą scenę na długo.
Dziękujemy partnerom plebiscytu
Chcielibyśmy również serdecznie podziękować naszym partnerom, dzięki którym nasz plebiscyt mógł się odbyć już po raz 27. Dziękujemy firmom: Radan, Dako, Przedsiębiorstwu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o. o. (PZO), Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. (PwiK), Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej - Gliwice Sp. z o.o. (PEC), Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S. A. (KSSE), Zarządowi Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Gliwicach, Zarządowi Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Gliwicach (ZBM II TBS), Śląskiemu Centrum Logistyki S.A. (ŚCL), Śląskiej Sieci Metropolitalna Sp. z o.o. (SSM), City Car Sp. z o.o., Restauracji Stara Szwajcaria, Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gliwickiej (SPZG), Kwiaciarni RÓŻA.
Miłość ci wszystko wybaczy, czyli muzyczny akcent
Był nim recital Nairy Ayvazyan, śpiewaczki, osobowości scenicznej i telewizyjnej, założycielki Teatru Muzycznego Orpheum. Jest wykonawczynią muzyki operetkowej, musicalowej i popularnej. Znana szerszej publiczności z koncertów i programów telewizyjnych dla stacji TVP 3, TVS czy TVT. W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty we wszystkich Filharmoniach w Polsce. Występowała między innymi z Gliwickim Teatrem Muzycznym, z Operą Śląską, Krakowską oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Od 2021 r. prowadzi swój Teatr Muzyczny Orpheum. Rodowita ormianka. Od trzydziestu lat również dumna mieszkanka Gliwic. Włada doskonale językiem polskim i... śląską gwarą.
(ml/aku) zdjęcia: Michał Buksa
Liczby Gliwicjusza
28 - tyle kandydatur zgłoszono w 27. edycji plebiscytu
23 682 - tyle głosów oddali internauci i internautki w głosowaniu wyłaniającym ścisłych finalistów plebiscytu
5675 – tyle głosów zdobył w internetowym głosowaniu prof. Marek Gzik, Gliwicjusz 2023 w kategorii indywidualnej
Laureaci i laureatki plebiscytu 1997- 2022
- 1997 - Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic, senator RP
- 1998 - prof. Jerzy Buzek, były premier, były europoseł, były szef Parlamentu Europejskiego
- 1999 - Andrzej Karasiński, były starosta, były sekretarz miasta Gliwice
- 2000 - śp. siostra Jolanta Świgost ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame
- 2001 - Jan Sznajder, prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki im. św. Brata Alberta
- 2002 - śp. dr Ludwika Gadomska, pomysłodawczyni i założycielka Gliwickiego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
- 2003 - Tadeusz Mamok, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, wieloletni samorządowiec
- 2004 - śp. Wacław Węgrowski, były prezes i redaktor naczelny „Nowin Gliwickich”
- 2005 - prof. Jan Ballarin, emerytowany wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach
- 2006 - Jacek Krzyżanowski, przedsiębiorca i filantrop, prezes firm grupy Dako
- 2007 - prof. Bogusław Maciejewski, były dyrektor gliwickiego centrum onkologii
- 2008 - prof. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz i medalier
- 2009 - Krystyna Jurczewska-Płońska, założycielka i prezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach
- 2010 - dr Stanisław Kubit, jeden z najlepszych modelarzy lotniczych na świecie
- 2011 - dr Artur Pakosz, były dyrektor gliwickiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego
- 2012 - Marian Jabłoński, pasjonat historii Gliwic i Śląska
- 2013 - prof. Adam Maciejewski, onkolog, specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej, zawodowo związany z Narodowym Instytutem Onkologii
- 2014 – śp. prof. Mieczysław Chorąży, światowej sławy naukowiec, specjalizujący się w badaniach biologii nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii
- 2015 - prof. Andrzej Karbownik, były rektor Politechniki Śląskiej
- 2016 - śp. Jerzy Wojewódzki, społecznik, działacz sportowy, prezes Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej
- 2017 - Leszek Strzelecki, specjalista medycyny paliatywnej, kierownik zespołu opieki domowej oraz poradni medycyny paliatywnej w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
- 2018 - Towarzystwo Kulturalne Fuga, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej
- 2019 - prof. Arkadiusz Mężyk, były rektor Politechniki Śląskiej - nagroda indywidualna, klub sportowy Piast Gliwice - nagroda zbiorowa
- 2020 - Magdalena Budny, były prezes PZO Gliwice – nagroda indywidualna, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum – nagroda zbiorowa.
- 2021 - Wojciech Czapla, lekarz związany ze Szpitalem Miejskim nr 4 – nagroda indywidualna, Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach – nagroda zbiorowa
- 2022 – Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 – nagroda indywidualna; Centrum Kultury Victoria – nagroda w kategorii biznes/stowarzyszenia; Jakub Muszyński – nagroda w kategorii młody kreator.
Komentarze (0) Skomentuj