Żywa Ulica to pomysł Fundacji Napraw Sobie Miasto na testowanie rzeczywistych zmian w przestrzeni miejskiej wspólnie z tymi, którzy z niej codziennie korzystają. W kwietniu będzie można sprawdzić, jak Żywa Ulica działa w trzech miastach, a już w marcu wspomóc finansowo jej organizację.


Idea Żywej Ulicy zrodziła się rok temu w trakcie realizacji jednego z projektów fundacji. Organizacja i mieszkańcy Katowic poszukiwali wówczas rozwiązań dla kilku problemów. Jednym z nich były kwestie związane z transportem. Pomysł ewoluował i dziś polega na tworzeniu w konkretnych miejscach tymczasowych rozwiązań, które są uproszczonym modelem przyjaznej przestrzeni publicznej.

Może ono polegać na zwężeniu zbyt szerokiej i niebezpiecznej jezdni, wymalowaniu pasa dla rowerów czy poszerzeniu chodnika oraz wprowadzeniu zieleni. Cała akcja poprzedzona jest długimi przygotowaniami, w trakcie których fundacja opracowuje projekt organizacji ruchu, nawiązuje współpracę z różnymi instytucjami i specjalistami, a także prowadzi badania społeczne oraz komunikacyjne.

Dotychczas Żywą Ulicę oglądaliśmy w Katowicach. Obecnie projekt ma charakter ogólnopolski i pracuje nad nim około trzydziestu osób w trzech miastach. W sobotę, 22 kwietnia będzie można porozmawiać o transporcie w mieście i przetestować zmiany urbanistyczne na ulicach Zwycięstwa w Gliwicach, Wileńskiej i Ząbkowskiej w Warszawie oraz Józefa w Krakowie.

W Gliwicach na Zwycięstwa pojawią się pasy dla rowerów, meble miejskie i zieleń. Do dyskusji  o przestrzeni miejskiej organizatorzy zapraszają mieszkańców. Na specjalnej tablicy będzie można zgłosić "swój" pomysł na naprawę/poprawę tego miejsca.  

Fundacja planuje pokryć koszty organizacji wydarzenia za pomocą tzw. finansowania społecznościowego, czyli crowdfundingu. Zbiórkę prowadzoną na specjalnej platformie od początku marca będzie można wesprzeć,  wykupując znajdujące się tam usługi lub produkty. Nagrody będą pochodziły od lokalnych przedsiębiorców, którym bliska jest idea wydarzenia.

Więcej na www.zywaulica.pl, a także na Facebooku: facebook.com/zywaulica.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj