Dawid Drożdż  student Politechniki Śląskiej oraz Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprojektowali modułowy wieżowiec z recyklingu. Ich projekt jako jedyny z Polski znalazł się na liście TOP 50 konkursu The Skyrise 2022, którego organizatorem był Impact Design Competitions. 

Konkurs polegał na zaprojektowaniu innowacyjnego i ikonicznego wieżowca, który łącząc wiele funkcji stałby się punktem orientacyjnym w mieście. Obiekt miałby powstać na działce o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, natomiast nie było ograniczeń co do jego wysokości. Propozycja miała charakteryzować się wyjątkową estetyką, przemyślaną organizacją przestrzenną oraz zróżnicowanym programem, który uwzględniałby przestrzenie mieszkalne.

Nasza propozycja na wyzwanie konkursowe to wieżowiec z modułów. Dzięki temu wszelkie modyfikacje obiektu mogą być łatwo wprowadzane, a dostosowanie go do możliwości lokalizacji i wpisanie w tkankę miejską nie stanowiłoby problemu. Taki wieżowiec miałby główny rdzeń, w którym wszystkie moduły byłyby poddawane recyklingowi lub przebudowywane przed przymocowaniem do elewacji rdzenia. Budynek mógłby rosnąć i ciągle się zmieniać, dając mieszkańcom swobodę decydowania, w jakiej konfiguracji przestrzennej chcą mieszkać – powiedział Dawid Drożdż.

Wieżowiec zawiera całą gamę modułów do wyboru — zarówno mieszkalne, jak i wspólnego użytku, takie jak parki, kina, sklepy. – Dzięki temu budynek byłby samodzielną jednostką gdzie można zaspokoić większość potrzeb mieszkańców. W trosce o środowisko wszystkie moduły w pełni nadają się do recyklingu lub wykonane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać w przyszłości przy budowie nowych elementów – dodał młody architekt. Jak podkreślają studenci ich projekt mógłby być wykorzystany w takich metropoliach jak Tokio, czy Hongkong, gdzie występuje duża gęstość zaludnienia.  

Dawid Drożdż jest studentem II stopnia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Interesuje się możliwościami wykorzystania narzędzi cyfrowych w architekturze i urbanistyce do projektowania ekologicznych budynków oraz przestrzeni. Jest aktywnym członkiem studenckich kół naukowych zajmujących się nowymi technologiami i zrównoważonym rozwojem. 

(mat.pras. Politechnika Śląska)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj