Turniej „Trzech Zamków F1E”, którego nazwa nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, to organizowany corocznie cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E.

Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu wypuszczenia modelu, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie modelu do lotu przed startem to niezwykle złożony proces polegający m.in. na dokonaniu nastawień czasowych, wyborze docelowego kierunku lotu modelu przy pomocy sterowania magnetycznego, odpowiedniego dociążenia modelu w przypadku nasilającego się wiatru, a także na właściwym wypuszczeniu modelu przy jednoczesnym spożytkowaniu korzystnych warunków termicznych oraz uwzględnieniu ukształtowania terenu startowego.

Zawody składają się najczęściej z pięciu 1-godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas lotu - od 2 do 5 minut. Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów. W przypadku równej ilości punktów uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania się po lotach dogrywkowych.

W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych w dniach 9-11 sierpnia 2024 r., na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyło ponad 40 zawodników z Bułgarii, Czech, Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. Wśród nich znaleźli się mistrzowie i wicemistrzowie świata oraz Europy.

Tegoroczny turniej „Trzech Zamków F1E” zainaugurował "Governor’s Cup". W kategorii OPEN zwyciężył „niegościnny” organizator zawodów Konrad Żurowski, drugi był Francuz Jean-Luc Drapeau, a trzeci Czech Vojtech Zima. Wśród juniorów doskonale spisali się Polacy - najlepszy był Mikołaj Pustelnik, drugi Piotr Bryja, zaś trzeci Mateusz Głowacki.

Zawody "Toszek Cup" organizowane przez Cypriana Błaszczyka, rozegrane zostały nieopodal toszeckiego zamku. W kategorii OPEN zwyciężył Polak Grzegorz Pawlak, drugie miejsce zajął Francuz Jean-Luc Drapeau, zaś trzecie Polak Andrzej Siódmok. W juniorach zwyciężyła Zuzanna Zajdel, drugi był Mikołaj Pustelnik a trzeci Piotr Bryja.

Trzecia i ostatnia część turnieju to "Friendship Cup of Ukraine – Memorial of Valeriy Gorynin" organizowany - od 2012 r. do 2015 r. przez Jana Wojtaka (inicjatora turnieju), a od 2016 r. przez Konrada Żurowskiego - dzięki patronatowi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej na polskim terytorium. Zwyciężył Andre Trachez z Francji. Drugie miejsce przypadło Polakowi Jackowi Żurowskiemu, a trzecie miejsce zajął Czech Miloslav Fisr. W kategorii juniorów zwyciężyła Hanna Zajdel, drugi był Piotr Bryja, a trzeci Adrian Waksmundzki.

Zakończenie turnieju na dziedzińcu toszeckiego zamku miało niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali znamienici goście - przedstawiciele sponsorów oraz patronów turnieju. Zwieńczeniem ceremonii było wręczenie nagrody głównej turnieju, czyli statuetki VictoriI F1E, ufundowanej po raz drugi w 2024 roku przez patrona strategicznego turnieju czyli Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w Gliwicach.

Pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji turnieju oraz statuetkę Victorii F1E zdobył Jean-Luc Drapeau z Francji. Podium uzupełnili jego rodak Andre Trachez oraz zeszłoroczny triumfator turnieju Jacek Żurowski. Najlepszą zawodniczką turnieju była Eleonora Pavlova z Bułgarii, a najlepszym juniorem Piotr Bryja. Nowy, pięcioletni cykl zmagań o drugą statuetkę Victorii F1E właśnie się rozpoczął.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały "Nowiny Gliwickie".

Jako organizator z ramienia GSML, Konrad Żurowski pragnie gorąco podziękować wszystkim Patronom oraz Koleżankom i Kolegom, którzy z własnej woli bezpośrednio zaangażowali się w organizację tak unikalnego przedsięwzięcia.

Foto: Tomasz Bacza

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj