PreZero Arena Gliwice została nominowana do prestiżowej nagrody MP Power Awards w kategorii „Zielony Obiekt”. 
To ogromne wyróżnienie dla tak dużego budynku, przez który podczas każdego wydarzenia przewija się tysiące gości. Jakie działania proekologiczne sprawiły, że gliwicka hala została otrzymała nominację?

PreZero Arena doceniona

Firma PreZero – sponsor tytularny areny już od prawie roku intensywnie pracuje z jej zespołem by wdrożyć szeregu rozwiązań, których celem jest redukcja wpływu obiektu na środowisko naturalne. Od tego momentu dużo zmieniło się na lepsze. Co więcej, w głowach pracowników areny ciągle rodzą się nowe pomysły, których wspólnym mianownikiem jest ekologia.
Z pewnością właśnie to zaangażowanie w tworzenie obiektu przyjaznego środowisku, promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu sprawiło, że jury dwunastej edycji MP Power Awards, złożone z cenionych ekspertów branży, nominowało PreZero Arenę Gliwice do nagrody. Warto podkreślić, że MP Power Awards to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie spotkań i eventów.
Gala MP Power Night, podczas której zostaną ogłoszone zwycięskie obiekty, odbędzie się 22 kwietnia w Teatrze 6. piętro. Wtedy dowiemy się, czy PreZero Arena Gliwice okaże się zwycięzcą w swojej kategorii.

Dlaczego PreZero Arena ma szanse wygrać?

Wszyscy, którzy bywają na wydarzeniach organizowanych w PreZero Arena Gliwice wiedzą, że obiekt (jako pierwszy w Polsce) całkowicie zrezygnował z plastiku w strefie gastronomicznej i wprowadził do użycia wielorazowe kubki. Są one wydawane gościom za kaucją. Po ich oddaniu kaucja jest zwracana, a kubki są myte, wyparzane i wykorzystywane podczas kolejnej imprezy. Dzięki temu całkowicie zlikwidowane zostały tony odpadów w postaci plastikowych/papierowych kubków, które normalnie trafiałyby do śmieci. Szacuje się, że jedno wydarzenie generowałoby kilkadziesiąt kilogramów takich odpadów.

Ciekawostką jest, że PreZero Arena współpracuje z aplikacją To Good To Go, dzięki której znacznie mniej jedzenia ulega zmarnowaniu. To również pionierskie działanie gliwickiej hali – żadna inna nie podjęła jak dotąd takiej współpracy. Na czym ona polega? Niesprzedane posiłki i produkty z kiosków gastronomicznych oraz cateringu oferowanego podczas wydarzeń nie trafiają do kosza. Zamiast tego, zamieniają się w atrakcyjne paczki-niespodzianki, które można zamówić za pośrednictwem aplikacji. To idealna okazja, by cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem w atrakcyjnej cenie, a jednocześnie przyczynić się do walki z marnowaniem żywności.

To nie koniec proekologicznych działań. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez PreZero Arenę, w 2023 roku udało się zmniejszyć zużycie energii. Jest to m.in. montaż czasowych wyłączników oświetlenia na korytarzach, wymiana oświetlenia na LED a także optymalizacja harmonogramów w BMS do sterowania ogrzewaniem, wentylacją i oświetleniem. Zarządca hali zabudował również kurtyny powietrznych na bramach Małej Areny, ograniczając ucieczkę ciepłego powietrza.

PreZero Arena poważnie podeszła także do selektywnej zbiórki odpadów. Wspólnie ze swoim partnerem tytularnym przeanalizowała, jakie odpady wytwarzane są w obiekcie. Audyt wskazał jasno, że w trakcie imprez masowych powstają tylko dwa rodzaje odpadów – zmieszane i plastik/metal pochodzący z butelek i puszek po napojach. Stawianie koszy dla segregacji 5 frakcji okazało się bezcelowe. W ramach działań proekologicznych zmniejszono także wykorzystanie papieru, wdrożono elektroniczny obiekt dokumentów i ograniczono zużycie zasobów naturalnych, m.in. poprzez stosowanie filtrów i perlatorów w kranach czy wprowadzenie kranów czasowych z ograniczonym wypływem wody. Co więcej, właśnie trwa montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych – kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju.

PreZero Arena zachęca do eko postaw

Zarówno w strefie biura jak i np. w strefie public, postawione zostały dystrybutory na wodę. Stanowią one formę zachęty do tego, aby pić z opakowań wielorazowego użytku. W ramach edukacji ekologicznej, która stała się misją osób zarządzających PreZero Areną, zorganizowanych ma zostać co najmniej 5 wydarzeń rocznie promujących zdrowy tryb życia. Wszystkie te działania odpowiadają na współczesne wyzwania w zakresie ochrony środowiska. I to właśnie one zostały docenione przez MP Power Awards.
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj