Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił do konsultacji społecznych projekt programu „Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych”. Opinie i uwagi pozwolą lepiej dopasować założenia nowego programu do aktualnych potrzeb przedsiębiorców – beneficjentów programu.

Konsultacje trwają  do 30 stycznia 2025 r. Budżet programu w wysokości do 1 mld zł jest planowany ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Program realizowany będzie w latach 2025 – 2030.

Nowy program ma wspierać produkcję biogazu z biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem biomasy odpadowej, w celu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Zakres projektów objętych programem dotyczy budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji biomasy. Wyprodukowany biogaz ma być wykorzystany do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Beneficjenci to  przedsiębiorcy, a budżet - do 1mld zł.

Efekty programu będą mierzone za pomocą wskaźników:

    - dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji – co najmniej 32 MW;
   -  liczba instalacji wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji – co najmniej 14;
   - dodatkowa moc zainstalowana w zakresie energii ze źródeł odnawialnych – min. 32 MW;
  - Masa odpadów netto przeznaczonych do recyklingu – co najmniej  320 000 Mg/rok;
  - ilość wytworzonego biogazu – co najmniej  40 000 000 m3/rok.

 

Dofinansowanie w formie dotacji jest planowane w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych, a w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj