12 czerwca zapraszamy do Stacji Artystycznej Rynek na spotkanie, którego gościem specjalnym będzie Kawere Ezra Ssewamala, pisarz z Ugandy. Autor książki „Omuzigu” („Terrorysta”), ośmielił się na krytykę sytuacji w kraju, za co był prześladowany. W Polsce ubiega się o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Kawere Ezra Ssewamala od blisko półtora roku przebywa w Polsce. Uciekając przed opresją autorytarnie rządzących władz w Ugandzie, położonej we wschodniej Afryce, 37-latek dotarł do Polski legalnie, pracował w polskiej firmie, przez co mógł wspierać żonę i dzieci. Jednak gdy jego wiza pracownicza nie została przedłużona zdecydował, aby złożyć wniosek o udzielenie mu ochrony międzynarodowej. Wiedział, że nie będzie bezpieczny, gdy wróci do swojej ojczyzny.
Podczas spotkania autor przedstawi sytuację w Ugandzie oraz opowie o swojej twórczości, nadziejach i obawach związanych z przyszłością. Po spotkaniu zapraszamy do dyskusji. Moderować ją będzie Jan Opielka.
Jan Opielka jest dziennikarzem, pracuje głównie dla niemieckojęzycznych mediów, w Polsce, pisze dla tygodnika „Przegląd”. Tematycznie zajmuje się szeroko pojętą polityką, filozofią i kulturą.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie GTW / Fundacja Kontrasty / Gliwicki Klub „Tygodnika Powszechnego”

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj