Sukcesem zakończyła się skomplikowana operacja usunięcia guza przerzutowego do kości ramiennej u 61-letniej pacjentki cierpiącej wcześniej z powodu raka piersi, przeprowadzona przez zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka oraz profesora Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Ta operacja zdecydowanie rozszerza możliwości leczenia pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do układu kostnego. Wiele osób traktuje sytuację pojawienia się takiego przerzutu jak wyrok i życiową tragedię. - To nieprawda. Postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie, a przerzuty wydają się być niedoceniane z punktu widzenia możliwości, które obecnie istnieją. Chcemy położyć nacisk na zabiegi rekonstrukcyjne, dzięki którym usuwamy guza, ale też przywracamy funkcję kończyny – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. 

 Jak podkreślają specjaliści, ich sprzymierzeńcem w walce z guzami przerzutowymi na pewno jest… nowoczesna technologia. Chodzi o coraz lepsze implanty, które zapewniają chorym niemal normalne funkcjonowanie i szansę na aktywność oraz samodzielność.  - Naszym celem jest to, aby większa liczba takich pacjentów mogła znaleźć wsparcie w Gliwicach – dodaje dr Baryluk. 

 Wyjątkowość tej konkretnej operacji polegała na tym, że pacjentce z przerzutem nowotworowym raka piersi do kości ramiennej, który dokonał samoistnego złamania wieloodłamowego, skomplikowanego, został ten guz wycięty w całości razem z fragmentem złamanej kości bez odpreparowywania, otwierania szczeliny złamania patologicznego. - To oznacza, że dla chorej rokowanie jest o wiele lepsze – wyjaśnia prof. Daniel Kotrych. Procedura skutecznego wycięcia nowotworu z organizmu z zachowaniem bezpiecznego marginesu i czystości onkologicznej jest kluczowa dla przeżycia pacjenta.  - Tak właśnie staramy się szkolić lekarzy, również tutaj, w Gliwicach – podsumowuje prof. Kotrych, jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie ortopedii onkologicznej. 

 

Każdego roku specjalistyczną pomoc w ramach oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymuje ponad dwa tysiące osób. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj