W mieście występują podtopienia. Kilka ulic jest nieprzejezdnych, zamknięte są cmentarze i parki.
15.09
godz. 13.00
- Prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka odwołała alarm przeciwpowodziowy.
godz. 13.00
- Otwarte parki - Chrobrego (częściowo) i Starokozielski oraz cmentarze - Lipowy i Centralny . Zamknięty park Szwajcaria, częściowo zamknięte Wilcze Doły.
14.09
godz. 19.56
- Stan wody w Kłodnicy się ustabilizował.
godz. 19.30
- Stan wody w Kłodnicy na godz. 19.00 to 242 cm, czyli 22 ponad stan alarmowy. Zalania są wynikiem pełnej kanalizacji deszczowej
- Zalana Wyczółkowskiego.
- Zamknięty park Szwajcaria i cmentarze Centralny i Lipowy (jest tam stary drzewostan, który mógł ulec naruszeniu).
- Zamknięty park Starokozielski ze względu na rozmokły teren i wiatr.
- Zalany i zamknięty park Chrobrego.
godz. 15.00
- w ciągu ostatnich 24 godzin poziom wody w rzece Kłodnicy wzrósł do 263 cm, przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa wynoszącym 2,5 metra.
- w związku z intensywnymi opadami Straż Pożarna interweniowała 73 razy, w tym 22 interwencje dotyczyły Gliwic, a 51 powiatu gliwickiego. Były to głównie zalane piwnice, złamane drzewa
- w Knurowie zalana została ul. Przemysłowa i okoliczne firmy. Pracuje tam 5 zastępów SP. W Gliwicach na ul. Kozielskiej zalane zostały garaże podziemne.
- miasto, w ramach działań zapobiegawczych, wydało mieszkańcom około 250 worków z piaskiem.
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na bieżąco monitoruje sytuację, uzupełniając zapasy worków oraz oczyszczając uliczne wpusty i zabezpieczenia wlotów cieków wodnych.
- w razie pogorszenia sytuacji, do działań mogą zostać włączone dodatkowe siły i sprzęt z PWiK, Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwa Robót Ulic i Mostów.
- Straż Miejska patroluje miasto, monitorując miejsca szczególnie narażone na zalania, a Centrum Sterowania Ruchem Zarządu Dróg Miejskich na bieżąco śledzi obszary, które w przeszłości były problematyczne podczas intensywnych opadów.
- W przypadku pogorszenia warunków pogodowych, szczególnie intensywnych podmuchów wiatru, MZUK może podjąć decyzję o czasowym zamknięciu Parku Chrobrego i Parku Starokozielskiego. Środek ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom odwiedzającym te tereny.
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach przypomina właścicielom studni o zaleceniach dotyczących ich oczyszczania w przypadku zalania, podkreślając, że woda z takich studni nie powinna być używana, dopóki nie zostanie zbadana i uznana za bezpieczną.
- po zakończeniu posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, prezydent Gliwic wraz z zespołem przeprowadziła inspekcję najbardziej zagrożonych terenów w mieście.
źródło: UM Gliwice, KMPSP w Gliwicach, fot. Antek w Podróży


Komentarze (0) Skomentuj