Policjanci z Komisariatu Policji II w Gliwicach prowadzą czynności w sprawie 30-letniej mieszkanki Gliwic Szobiszowic, która będąc w stanie nietrzeźwości, miała pod opieką troje swoich małoletnich dzieci. Świadek, widząc bardzo nietrzeźwą znajomą z widzenia, która niesie kolejne butelki z alkoholem, wiedząc, że ta samotnie opiekuje się małymi dziećmi, nie miał wyboru – zadzwonił pod numer 112.

We wtorek (16.04.br.), około południa policjanci otrzymali zgłoszenie na numer alarmowy, że małe dzieci mogą znajdować się w sytuacji zagrożenia. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie ustalili, że matka opiekująca się trójką dzieci mieszka pod wskazanym adresem. W mieszkaniu zastali nietrzeźwą 30-latkę i trójkę jej dzieci w wieku 4, 6 i 8 lat. Na widok mundurowych kobieta zareagowała agresją słowną, odmawiała również badań stanu trzeźwości. Przeprowadzone ostatecznie badania wykazały ponad 2,3 promila alkoholu. Tym samym kobieta stwarzała zagrożenie dla siebie oraz dla dalszej opieki nad małymi dziećmi.

Policjanci skonsultowali się z dyżurującą sędzią, która zdecydowała, że małoletnich należy przekazać pod opiekę dziadka. Tutaj pojawił się kolejny problem.
Przed wydaniem dzieci funkcjonariusze zauważyli, że stan dziadka mieszkającego pod innym adresem też jest podejrzany. Badania seniora wykazały 0,6 promila. Nastąpiła konieczność interwencyjnego zabezpieczenia dzieci w pogotowiu rodzinnym. Dzieci zostały przewiezione do jednej z gliwickich rodzin, które realizują misję opieki nad dziećmi w trudnym położeniu.

Policjanci założyli Niebieską Kartę dla tej rodziny, „bohaterka” tej historii trzeźwieje w Izbie Wytrzeźwień.
Wszczęte zostało również postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi kobieta miała obowiązek opieki. Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Gliwicach Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może świadczyć o jej problemie z alkoholem, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Info KMP Gliwice

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj