Placów zabaw dla dzieci jest w Gliwicach sporo. Wszystkie są systematycznie modernizowane i uatrakcyjniane. Nic dziwnego, że cieszą się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych. Teraz kolej na popularny i lubiany plac zabaw w parku Chopina oraz na skwerze Bottrop. Po gruntownej modernizacji dzieci zyskają sporo nowych atrakcji.

Obydwa place zostaną nie tylko zmodernizowane, ale też rozbudowane. Dla najmłodszych oznacza to więcej urządzeń i więcej  dobrej zabawy!

18 nowych urządzeń zamiast pięciu! 

Na skwerze Bottrop zdemontowanych zostanie pięć wyeksploatowanych urządzeń (piaskownica, kiwak, platforma na sprężynach, drewniany zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i huśtawką oraz drewniany domek), a także elastyczne krawężniki oraz nawierzchnie: EPDM i żwirowa. Do dyspozycji  rodziców nadal będą cztery ławki z oparciami, zmienią one jednak miejsce. 
W zamian za pięć zdemontowanych zużytych urządzeń dzieci zyskają aż osiemnaście nowych: zestaw zabawowy przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, drugi – dla młodszych dzieci, huśtawkę typu „mama i dziecko”, stolik z krzesełkami, piaskownicę, zestaw zabawowy dla dzieci starszych, huśtawkę z dwoma siedziskami oraz bocianim gniazdem, dwie trampoliny, huśtawkę warkocz, urządzenia muzyczne (gitara, bębenki, ksylofon), urządzenie manipulacyjne kółko i krzyżyk, tablicę do rysowania oraz urządzenia typu: samochód i bujaki na sprężynie. Teren zostanie wyłożony nawierzchnią bezpieczną z mat przerostowych i płyt EPDM. Inwestycja będzie kosztować niemal 540 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana przez PFRON.

Więcej zabawy dla każdego

Plac zabaw w parku Chopina zanim zyska nowe, bardziej atrakcyjne oblicze, przejdzie gruntowną modernizację. Po demontażu sześciu wyeksploatowanych urządzeń zabawowych (drewnianego zestawu zabawowego, domku, karuzel, zjeżdżalni i piaskownicy) oraz betonowych obrzeży i żwirowej nawierzchni, zainstalowanych zostanie sześć nowych urządzeń: zestawy zabawowe dla dzieci starszych, dla maluszków oraz z piaskownicą, a także trampolina i zestaw przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami i karuzela. Dodatkowo, powstaną bezpieczne nawierzchnie z mat przerostowych i płyt EPDM oraz nawierzchnia żwirowa. Na placu zabaw pozostanie osiem urządzeń sprzed modernizacji, które są w dobrym stanie, z czego dwa zmienią nieco swoją lokalizację. Modernizacja będzie kosztować ponad 447 tys. zł. Obie inwestycje zrealizuje firma ELEFUN PROJECTS Tomasz Rostkowski. 

59 powodów do radości

Miejski Zarząd Usług Komunalnych zarządza 59 placami zabaw (wykaz dostępny jest na stronie internetowej MZUK w zakładce „Obiekty rekreacyjne”). Do zadań MZUK należy m.in. ich bieżące utrzymanie: konserwacja, naprawy urządzeń zabawowych i wyposażenia, utrzymanie czystości, wymiana piasku w piaskownicach. Cyklicznie prowadzone są też modernizacje i wymiana starych urządzeń na nowe. 

– Zadań realizowanych na terenie miasta z myślą o najmłodszych mieszkańcach jest mnóstwo. Rozwijamy i na bieżąco modernizujemy infrastrukturę sportową i placówki edukacyjne, dbamy też o sferę rekreacyjną, wiedząc jak ważne dla rozwoju najmłodszych jest odpowiednie zaplecze dla dobrej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego od lat sukcesywnie modernizujemy place zabaw, uzupełniamy o nowe urządzenia zabawowe i budujemy kolejne, by każdy mały gliwiczanin miał dostęp do atrakcyjnego placu zabaw w swoim bliskim otoczeniu. Tylko w ostatnich dwóch latach Gliwice wydały na ten cel, również w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, ponad 2 mln zł – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. 

W ostatnich dwóch latach metamorfozę przeszły place zabaw w: Brzezince u zbiegu ulic: Łódzkiej i Gnieźnieńskiej, dzielnicy Baildona przy ul. Hutniczej, Wójtowej Wsi na placu Grunwaldzkim, Ligocie Zabrskiej na skwerze 700-lecia oraz przy ul. Ceglarskiej oraz w Szobiszowicach na skwerze Nacka. Nowe place zabaw powstały z kolei w Żernikach przy ul. Chałubińskiego/Domeyki i Starych Gliwicach u zbiegu ulic: Sadowej i Brylantowej. W tym roku na zmodernizowanym w 2023 r., skwerze przy ul. Ciesielskiej w Ostropie zostanie zamontowane wielofunkcyjne urządzenie zabawowe w kształcie wozu strażackiego oraz wielofunkcyjne urządzenie typu street workout. Skwer zostanie wyposażony również w elementy małej architektury.  

Przypominamy, że do dyspozycji najmłodszych mieszkańców naszego miasta jest również wodny plac zabaw w parku Chopina. Sezon na wodne harce ruszy w czerwcu i potrwa do września. Dobrej zabawy! 

Materiał publikowany na zlecenie UM Gliwice

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj