Znamienici goście, podniosła atmosfera i niekończące się życzenia – tak w wielkim skrócie można opisać uroczystą galę, towarzyszącą jubileuszowi 80-lecia Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego (Łukasiewicz – GIT). To jakże doniosłe wydarzenie swoją obecnością uświetnili m.in. Marek Gzik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Katarzyna Kuczyńska-Budka – Prezydentka Gliwic, a także przedstawiciele świata nauki, przemysłu i administracji publicznej. Obchody były nie tylko okazją do wspomnień, ale również momentem uznania dla partnerów wspierających rozwój polskiej nauki i gospodarki.
Instytut, który rośnie z przemysłem
Początki Instytutu sięgają lat 40. XX wieku, gdy w Polsce powstawały pierwsze jednostki badawcze wspierające rozwój hutnictwa, spawalnictwa oraz przemysłu maszyn elektrycznych.
Na przestrzeni lat Instytut przeszedł szereg reorganizacji i dostosowań, których kulminacją była fuzja trzech jednostek badawczych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz w roku 2023. Ta inicjatywa z pewnością znacząco wzmocniła pozycję Łukasiewicz – GIT jako interdyscyplinarnego centrum kompetencji dla przemysłu ciężkiego, energetycznego i zbrojeniowego.
- Jestem przekonany, że nasza praca, a zarazem osiągnięcia na rzecz rozwoju nauki, innowacji i przemysłu stanowią fundament postępu technologicznego w Polsce jak i poza jej granicami – mówił podczas gali Dyrektor Łukasiewicz – GIT prof. dr hab. inż. Adam Zieliński.
Gospodarz wydarzenia z dumą mówił o tym, jak w ciągu tych 80 lat Instytut nie tylko dostosował się do zmieniających się realiów gospodarczych i technologicznych, ale także wyznaczał nowe kierunki rozwoju. - Nasze osiągnięcia w dziedzinach, takich jak metalurgia, spawalnictwo, napędy elektryczne, energetyka, obronność, lotnictwo, przemysł kosmiczny czy transport są nagradzane na wielu prestiżowych, krajowych i międzynarodowych, targach i wystawach.
Dyrektor podkreślił znaczenie współpracy z przemysłem, innymi instytucjami naukowymi, uczelniami wyższymi oraz Polską Akademią Nauk. – Takie partnerstwa są niezbędne do skutecznego transferu wiedzy i innowacji technologicznych, co przekłada się na realne korzyści dla gospodarki i naszego społeczeństwa – podsumował prof. Zieliński.
Strategiczne kierunki
Zgodnie z wyznaczonymi przez Sieć Łukasiewicz kierunkami rozwoju, Instytut koncentruje swoje działania wokół trzech kluczowych obszarów: Obronności i Bezpieczeństwa Państwa, Transformacji Energetycznej oraz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Jak wskazuje prof. Zieliński, istotnym elementem działań jest wsparcie sektora obronnego poprzez rozwój zaawansowanych technologii materiałowych i napędowych, a także nowoczesnych metod spawalnictwa.
W sektorach energetyki i hutnictwa kluczowe pozostaje Centrum Technologii Metalurgicznych, które prowadzi badania nad niskoemisyjnymi procesami wytapiania i przetwórstwa stali. Wśród flagowych projektów Instytutu znajduje się TransZeroWaste – inicjatywa wspierana przez program Horyzont Europa, której celem jest wykorzystanie niskiej jakości rud żelaza i recykling odpadów żelazonośnych.
Wodór – nadzieja czy wyzwanie?
Łukasiewicz – GIT aktywnie angażuje się także w badania nad wykorzystaniem wodoru jako medium przyszłości dla dekarbonizacji przemysłu stalowego. Projekty takie jak MAXH2DR i TransZeroWaste pokazują, że choć technologie wodorowe wciąż wymagają dalszych usprawnień i optymalizacji kosztów, posiada potencjał, by zmienić oblicze produkcji stali i zapewnić Polsce osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych.
Jak podkreśla prof. Zieliński, Instytut nie zamyka się na inne możliwości – poszukując alternatyw, które w połączeniu z wodorem mogą stworzyć kompleksowe rozwiązania na rzecz szeroko rozumianej transformacji przemysłu.
Nagrody i gratulacje
Podczas gali wręczono wyróżnienia i podziękowania dla kluczowych partnerów instytucjonalnych i biznesowych, którzy od wielu lat wspierają rozwój Łukasiewicz – GIT i wspólnie z Instytutem tworzą ekosystem innowacji. Wśród nagrodzonych znalazły się następujące przedsiębiorstwa i instytucje:
- ArcelorMittal Poland – lider przemysłu stalowego i koksowniczego w Europie, za wieloletnią współpracę w projektach badawczo-rozwojowych. Dyplom odebrał Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Wojciech Koszuta.
- Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. – kluczowy gracz w polskiej energetyce, z którym Łukasiewicz – GIT współpracuje w obszarze efektywności energetycznej. Dyplom odebrał Wiceprezes ds. Technicznych, Jacek Janas.
- Hydromega Sp. z o.o. – dostawca innowacyjnych rozwiązań z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki. Dyplom odebrał Przewodniczący Rady Nadzorczej, dr inż. Zbigniew Zienowicz.
- Mesko S.A. – firma z sektora zbrojeniowego, z którą Instytut rozwija technologie na rzecz bezpieczeństwa państwa. Dyplom odebrał Członek Zarządu, Krzysztof Marwicki.
- Urząd Dozoru Technicznego – partner w tworzeniu standardów jakości i bezpieczeństwa dla przemysłu. Dyplom odebrał Prezes, Paweł Urbańczyk.
Dyplomy wręczyli: prof. dr hab. inż. Adam Zieliński (Dyrektor Łukasiewicz – GIT), dr hab. inż. Jarosław Marcisz (Z-ca Dyrektora ds. Badawczych) oraz dyrektorzy centrów badawczych: dr inż. Hanna Purzyńska, dr inż. Stanisław Gawron, dr hab. inż. Dariusz Woźniak oraz prof. dr hab. inż. Jacek Słania.
Gala była niewątpliwie okazją do złożenia życzeń i gratulacji gospodarzowi – Instytutowi Łukasiewicz – GIT. Ciepłe słowa uznania padły z ust m.in. prof. Marka Gzika, rektora Politechniki Śląskiej prof. Marka Pawełczyka, prezydent Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, prezydenta RIPH Wiktora Pawlika i wielu innych znamienitych gości.
Jubileusz to także okazja do spojrzenia w przyszłość, która dla Łukasiewicz – GIT rysuje się pozytywnie, szczególnie w aspekcie szeroko rozumianej transformacji strategicznych sektorów gospodarki. W uroczystym jubileuszu uczestniczyli również pracownicy Łukasiewicz – GIT. To oni tworzą wizerunek Instytutu i dbają o jego rozwój, co podkreśliła kilkukrotnie Dyrekcja w słowach: „Ludzie są najważniejsi!”
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj