Od wielu lat konieczność corocznego rozliczenia PIT była dla wielu podatników bardzo stresująca, ponieważ nie dość, że trzeba było zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, to dodatkowo wypełnienie formularza wymagało wiedzy z zakresu księgowości. To sprawiało, że najczęściej takie osoby musiały korzystać z usług księgowych, co wiązało się z dodatkowymi kosztami. Obecnie jednak sytuacja jest o wiele prostsza, ponieważ istnieje rozliczenie PIT przez Internet. Jest to wygodny i bezpieczny sposób na uregulowanie swoich zobowiązań podatkowych, szczególnie jeżeli wybierze się odpowiednią aplikację do wypełnienia deklaracji PIT. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, gdzie poruszamy najważniejsze zagadnienia dotyczące PIT przez Internet.

Rozliczenie PIT przez Internet? Najlepiej z podatnik.info!

Jedną z takich aplikacji, która ułatwia rozliczenie PIT-37 online i sprawia, że bez problemu poradzą sobie z tym osoby bez żadnego doświadczenia, można znaleźć na stronie Podatnik.info. Wspomniany program pozwala wybrać dowolny druk PIT i na bieżąco weryfikuje informacje wprowadzane przez podatnika, dzięki czemu można uniknąć błędów. To jednak tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, aby wypełniać deklaracje PIT. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć PIT przez Internet w kilku prostych krokach, aby sprawnie przejść przez cały proces.

Dla kogo formularz PIT-37?

PIT-37 zdecydowanie cieszy się największą popularnością wśród Polaków i każdego roku wybiera go ponad 80% podatników. Wynika to z tego, że formularz przeznaczony jest dla wszystkich osób, które swoje dochody osiągają na podstawie umowy o pracę, z emerytury, z umów zlecenie, o dzieło i innych. Jest to więc uniwersalny formularz dla wszystkich podatników, którzy chcą rozliczyć przychody rozliczane przez płatnika. 

Jak sprawnie wypełnić PIT-37 online?

W celu sprawnego rozliczenia PIT i wypełnienia corocznego obowiązku podatkowego należy zacząć od zebrania niezbędnych dokumentów, czego przykładem może być PIT-11 od pracodawcy lub zleceniodawcy. Jeżeli podatnik uzyskuje również inne dochody, powinien przygotować stosowne dokumenty oraz inne formularze, które mogą się przydać do uwzględnienia przysługujących mu ulg podatkowych.

Kolejnym krokiem jest wybranie programu, który zawiera aktualne druki PIT i automatycznie oblicza należy podatek dochodowy. Polecane narzędzie jest o tyle uniwersalne, że można za jego pomocą rozliczyć PIT-37 online lub pobrać program i zainstalować go na dysku swojego komputera. Warto wiedzieć, że wspomniana aplikacja jest rekomendowana przez Instytut Polskiej Księgowości.

Podczas wypełniania deklaracji należy pamiętać o ulgach podatkowych, które pozwalają obniżyć wysokość należnego podatku. Rozliczając deklarację PIT w programie, można łatwo sprawdzić listę wszystkich ulg. To wszystko sprawia, że aplikacja do PIT jest najlepszym wyborem dla podatników bez względu na to, jakie przychody chcą rozliczyć. Gwarancja dostępu do aktualnych formularzy, liczne podpowiedzi ułatwiające wypełnienie dokumentów czy też wbudowany kreator prowadzący użytkownika przez cały proces sprawiają, że praktycznie nie da się popełnić żadnego błędu, a cały proces jest bardzo intuicyjny i nie zabiera wiele czasu.

Program do PIT przez Internet

Termin, w jakim można składać deklaracje PIT, trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Jeżeli więc ktoś otrzymał już od pracodawcy niezbędne dokumenty, może przystąpić do samodzielnego rozliczenia i mieć to z głowy. Należy mieć świadomość, że niezłożenie deklaracji w podanym terminie kwalifikowane jako wykroczenie skarbowe, co może się przełożyć na konieczność zapłacenia grzywny. Zdecydowanie należy tego unikać, szczególnie że prosty w obsłudze program w większości przypadków wymaga od użytkownika zaledwie kilku kliknięć, aby można było wypełnić formalności podatkowe.

O czym warto pamiętać przed wysłaniem deklaracji PIT?

Po zakończeniu całego procesu warto jeszcze dokładnie sprawdzić wszystkie wprowadzone informacje. Oczywiście program ma wbudowaną specjalną funkcję, która weryfikuje dane. Pozwala to uniknąć błędów i konieczności ich późniejszego prostowania. Jeżeli natomiast ktoś ma wątpliwości, czy prawidłowo wypełnił PIT, a jednocześnie zostawił to na ostatnią chwilę i nie ma czasu na skonsultowanie problemu z księgowym, warto wysłać aktualną wersję, aby została dostarczona w terminie. Później, w razie potrzeby, będzie można złożyć korektę zeznania podatkowego. Funkcja ta jest dostępna w polecanej aplikacji.

Do czego służy urzędowe poświadczenie odbioru?

Kolejną zaletą związaną z rozliczaniem PIT-37 online jest możliwość przesłania formularza drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Od razu po pomyślnym wysłaniu użytkownik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), czyli cyfrową wersję dokumentu potwierdzającego prawidłowe złożenie deklaracji. Warto zachować ten plik w bezpiecznym miejscu, ponieważ jest to potwierdzenie, że podatnik wypełnił swój obowiązek.

Na stronie programu do PIT można znaleźć wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią podatnikom samodzielne wypełnienie deklaracji podatkowych również w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub zastosowaniu skali podatkowej.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj