Jeśli wciąż myślicie, że świat nauk ścisłych należy do mężczyzn – mylicie się. Kobiety znakomicie sobie w nim radzą, są nie tylko inżynierkami – one osiągają na swoich polach zawodowych światowe sukcesy.
Pełne pasji, wykształcone i obdarzone niezwykłą charyzmą – badaczki, innowatorki, programistki, inżynierki, przedsiębiorczynie, liderki i aktywistki – każda z nich wniosła nieoceniony wkład w świat, który znamy.
Galeria kobiecych twarzy polskiej nauki
Przez dziesięciolecia były ignorowane i spychane na margines odkryć naukowych. Niejednokrotnie musiały przebijać szklany sufit uprzedzeń i niewiary w ich możliwości. Teraz nadszedł czas, by z dumą wydobyć ich historie z cienia, docenić ich determinację i pokazać całemu światu, że bez nich ludzkość nie osiągnęłaby tak imponującego postępu. Dlatego też w przestrzeni naukowej pojawiło się szereg wydarzeń, które wydobywają inżynierki z cienia – galeria top kobiet nauki Perspektywy Women in Tech, czy kampania Dziewczyny na Politechniki, to tylko niektóre z nich. Co warte podkreślenia, jak pokazują badania Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego z 2024 roku liczba kobiet studiujących na kierunkach technicznych (w tym tych związanych z nowymi technologiami) systematycznie rośnie. W 2023 roku ogólny poziom feminizacji uczelni technicznych prywatnych i publicznych łącznie wyniósł 44%.
Inżynierki chcą się dokształcać
Kobiety po studiach technicznych nie tylko doskonale pracują w swoich zawodach, ale też bardzo chętnie zdobywają nowe kompetencje na kursach inżynieryjnych. Widać to doskonale w salach edukacyjnych EMT Systems, gdzie prowadzone są szkolenia z obszaru mechatroniki i szeroko pojmowanych technik inżynierskich. W klimatycznych wnętrzach Cechowni zrewitalizowanej Kopalni Gliwice, można zdobyć kompetencje m.in. z zakresu utrzymania ruchu maszyn i urządzeń, elektrotechniki, mechaniki, robotyki, pneumatyki przemysłowej, hydrauliki siłowej czy automatyki przemysłowej (PLC, HMI/SCADA, sieci i czujniki przemysłowe, techniki napędowe, cyberbezpieczeństwo, automatyka procesowa). Coraz większą popularnością cieszą się również szkolenia z druku 3D, transformacji energetycznej – OZE, ESG, zarządzania zakładem produkcyjnym oraz poruszające tematy IT i AI dla przemysłu.
Pełna lista szkoleń znajduje się na stronie www.emt-systems.pl.
Jak dziś wygląda sytuacja kobiet na rynku zawodów technicznych?
Na to pytanie odpowiada Anna Król, z wykształcenia magister inżynier Inżynierii Biomedycznej oraz Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wieloletni doradca w zakresie rozwoju kompetencji technicznych. Kierownik działu Obsługi Klienta EMT-Systems:
Pracując na co dzień w sektorze edukacji branży przemysłowej obserwuję, że coraz więcej kobiet decyduje się na ścieżkę kariery w zawodach technicznych, a firmy aktywnie wspierają ich rozwój. Nadal jednak jest dużo do zrobienia, aby wyrównać proporcje w branży. Kluczową rolę odgrywają tu programy mentorskie, specjalistyczne szkolenia, stypendia oraz inicjatywy promujące rozwój zawodowy. Dobrym przykładem jest np. program edukacyjny Inżynierki 4.0 dla studentek uczelni technicznych, które chcą zwiększać swoje kompetencje w obszarze Industry 4.0.
Jako absolwentka dwóch kierunków na Politechnice Śląskiej mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że najważniejsze to nie dać się zniechęcić stereotypom. Jeśli coś Was pasjonuje, podążajcie za tym – inżynieria to ekscytująca dziedzina pełna wyzwań i satysfakcji.
Komentarze (0) Skomentuj