Na ulicy Przyszowskiej w Gliwicach w najbliższych dniach rozpoczną się prace przy wyznaczaniu nowych pasów rowerowych w śladzie jezdni. Obejmą one odcinek od ulicy Zygmuntowskiej do Toszeckiej, gdzie połączą się z budowaną trasą w kierunku Czechowic. Dzięki temu w północno-zachodniej części miasta powstanie kolejny, spójny fragment infrastruktury rowerowej, który w przyszłości umożliwi bezpieczny i płynny przejazd między dzielnicami.
To ostatnia w tym roku inwestycja rowerowa realizowana w Gliwicach. Wcześniej wydzielone pasy dla cyklistów pojawiły się już na ulicach Tarnogórskiej i Daszyńskiego, a roboty wciąż trwają na Słowackiego. Jak podkreślają przedstawiciele miasta, celem tych działań jest tworzenie coraz bardziej jednolitej i uporządkowanej sieci dróg rowerowych, która odpowiada na rosnące potrzeby mieszkańców.
– Rozbudowa infrastruktury rowerowej to inwestycja w wygodę mieszkańców. Chcemy, by poruszanie się rowerem po Gliwicach było naturalnym i bezpiecznym wyborem – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Nowe trasy i połączenia
Zarząd Dróg Miejskich równolegle realizuje kolejne odcinki tras rowerowych w różnych częściach miasta. Jedną z nich jest powstająca 2-kilometrowa droga dla rowerów przy ulicy Strzelców Bytomskich, która w części będzie współdzielona z pieszymi. Po okresie przestoju, wynikającym z konieczności uzgodnień z gestorami sieci i dostosowania harmonogramu do wymogów decyzji środowiskowej, inwestycja rusza pełną parą.
Nowa trasa, budowana od skrzyżowania z ulicą Narutowicza do ulicy Jachtowej, zapewni rowerzystom bezpieczny przejazd w kierunku Łabęd i połączy się z planowaną ścieżką w rejonie stacji Gliwice Łabędy, która jest obecnie przebudowywana przez miasto we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego zostanie zamontowane nowe oświetlenie uliczne, a przejścia dla pieszych zostaną dodatkowo doświetlone, co poprawi bezpieczeństwo zwłaszcza po zmroku. W projekcie przewidziano również nasadzenia zieleni, które w przyszłości stworzą naturalną barierę między ruchem drogowym a trasą dla rowerów.
Prace przygotowawcze i harmonogram
ZDM informuje, że prace na odcinku od ulicy Zakątek Leśny do Jachtowej poprzedzi wycinka drzew, niezbędna do rozpoczęcia zasadniczych robót i nowego zagospodarowania terenu. Na pozostałym fragmencie inwestycji – od ulicy Narutowicza do Zakątka Leśnego – w pierwszej kolejności prowadzone będą prace związane z układaniem infrastruktury podziemnej i przebudową sieci kolidujących z planowanym ciągiem pieszo-rowerowym.
Finał prac na ulicy Strzelców Bytomskich zaplanowano na jesień przyszłego roku, a nowe pasy na ulicy Przyszowskiej mają być gotowe jeszcze w tym sezonie budowlanym.


Komentarze (0) Skomentuj