Dr inż. Marcelina Jureczko z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej została zwyciężczynią 10. edycji FameLab Poland - konkursu popularyzującego naukę. Już jesienią będzie reprezentować Polskę podczas międzynarodowego finału w Wielkiej Brytanii!

Konkurs z komunikacji naukowej FameLab to inicjatywa skierowana do doktorantów i młodych badaczy, którzy w 3 minuty mają zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

- W swojej prezentacji mówiłam o tym, że leki przeciwnowotworowe to nie tylko bohaterzy, którzy ratują życie w chorobie onkologicznej, ale także czarne charaktery, które z uwagi na swoją toksyczność mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego - opowiada Dr inż. Marcelina Jureczko. - Poruszyłam też wątek grzybów zdolnych do rozkładu związków o skomplikowanej budowie chemicznej. Mam nadzieję, że dzięki moim badaniom i grzybom, leki przeciwnowotworowe już nie będą zagrożeniem dla środowiska, a pozostaną jedynie zbawieniem w chorobie.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całego kraju, do finału dostało się 12 osób, które walczyły o nagrodę główną. Na etapie półfinałów Politechnikę Śląską reprezentowali także mgr inż. Marta Czernecki-Wilczyńska oraz mgr inż. Nisarg Mehta. W składzie jury znalazła się m.in. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj