1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Koronnym przykładem, jak dobrze zainwestowaliśmy fundusze europejskie, jest metamorfoza, którą przeszło centrum Katowic. Na terenie dawnej kopalni, w samym centrum stolicy naszego województwa, powstała Katowicka Strefa Kultury. Tworzą ją trzy instytucje.

Pierwsza to Muzeum Śląskie, które mieści się w budynkach dawnej kopalni. Miejsce, które nie tylko podkreśla dziedzictwo Śląska i wiodącą rolę przemysłu, ale również dorobek intelektualny i artystyczny naszego regionu.

Druga to sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Uznawana za najlepszą w kraju, a nawet w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jest w stanie pomieścić aż 1800 melomanów.

I wreszcie trzecia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, miejsce, w którym odbyło się już ponad 500 wydarzeń, targów i konferencji. W tym tak ważne wydarzenia międzynarodowe jak szczyt klimatyczny (COP24), Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF 2021), Światowe Forum Miejskie ONZ (2022) czy Europejski Kongres Gospodarczy. Jest tam również i przestrzeń dla wydarzeń popkulturowych, w tym m.in. finałów mistrzostw świata w grach komputerowych IEM. Dzięki organizacji wydarzeń międzynarodowych Strefa Kultury gości turystów z całego świata, na czym gospodarczo korzysta cały region. Jest to również świetne miejsce do spacerów i spędzania czasu wolnego na… dachu MCK, który jest częściowo pokryty trawiastą nawierzchnią.

W Planetarium Śląskim w Chorzowie, które za sprawą funduszy europejskich przeszło gruntowną modernizację, na nowoczesnym ekranie sferycznym możemy podziwiać nawet 100 milionów gwiazd. Ze wsparciem środków unijnych to miejsce poszerzyło swoją ofertę i od 2022 roku funkcjonuje jako Śląski Park Nauki. Uczniowie oprócz możliwości odwiedzenia najdalszych zakątków Wszechświata, mogą również w niezwykle atrakcyjny sposób zdobywać wiedzę z geofizyki, sejsmologii czy meteorologii. Nowoczesna instalacja pozwala przeżyć trzęsienie ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, odczuć chłód klimatu arktycznego lub wilgotność tropików czy odbyć symulowany lot w kosmos.

Chorzowski obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Miarą zainteresowania tym miejscem jest liczba osób odwiedzających Planetarium.

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie śląskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy ponad 29 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.


Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj