Podczas sześciu festiwalowych dni wysłuchamy dziesięciu muzycznych projektów.
Wystawa „Święci codzienni” poświęcona jest kolekcji obrazów o tematyce religijnej, malowanych na szkle, które stanowią reprezentację popularnego w XIX wieku zjawiska artystyczno-religijnego. W miejscowościach bogatych w opał i piasek szklarski, gdzie działały huty szkła (na terenie dzisiejszych Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji, a w dzisiejszej Polsce – na Dolnym Śląsku), powstawały masowo warsztaty i manufaktury rodzinne, zajmujące się twórczością dewocyjną.
Na scenie kameralnej Teatru Miejskiego w Gliwicach trwają ostatnie przygotowania do premiery „Boga mordu” – jednej z najgłośniejszych sztuk autorstwa Yasminy Rezy, francuskiej dramatopisarki znanej z trafnych obserwacji postaw oraz zachowań współczesnych Europejczyków. Sztuka od czasu premiery w 2006 roku była pokazywana z ogromnym sukcesem na scenach całego świata, a w 2011 roku została także sfilmowana - pod tytułem „Rzeź” - przez Romana Polańskiego. W obsadzie gliwickiej realizacji zobaczymy Karolinę Olgę Burek - Piasną, Alicję Stasiewicz – Mackiewicz, Mariusza Galilejczyka, Adama Krawczuka. Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Krawczyk.
Od 8 do 15 maja biblioteki w całym kraju obchodzić będą swoje doroczne święto. Hasłem przewodnim tegorocznej, 22. edycji jest zdanie: „Biblioteka. Lubię tu być”. Tydzień Bibliotek przypomina, że nowoczesna książnica to nie tylko regały z powieściami, lecz żywa przestrzeń spotkań, pomysłów i wspólnego działania.
Już w najbliższą niedzielę (11 maja) z gliwickiego Rynku ruszy spacer śladem kultury kresowej – kultury ormiańskiej. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Dźwięki miasta”, łączącego historię, dziedzictwo i tradycje różnych społeczności zamieszkujących Gliwice. Dodatkową atrakcją są kameralne występy lokalnych chórów.
To będzie nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski. Zespół Edukatorów Filmowych na przełomie maja i czerwca zaprasza do Gliwic na ZEF MOVIE 1. Młody Festiwal Filmowy. W programie inspirujące seanse filmowe, warsztaty, spotkania i rozmowy, które pokażą jak fascynujące, wciągające i wartościowe może być kino dla młodych widzów.