Trwają prace nad odtworzeniem ogrodzenia wokół zabytkowego kościoła św. Bartłomieja. Obecny etap obejmuje fragment od strony ulicy Toszeckiej. Parafia wyda na ten cel 190 tys. zł. W remoncie pomaga finansowo miasto.
Kościół należy do z najstarszych gliwickich świątyń. Według legendy powstał około 1232 roku, a swój początek zawdzięcza zakonowi templariuszy, przybyłemu na Śląsk z Moraw. Historyczne fakty zawarte w podaniu potwierdzają źródła pisane. Pierwsze wzmianki o parafii i kościele pochodzą z XIII wieku. Ze względu na swoje walory historyczne i architektoniczne świątynia została wpisana do rejestru zabytków.
Czas nie był łaskawy dla historycznych murów. W najgorszym stanie znajduje się kamienne ogrodzenie. Już w 2007 r. ekspertyza budowlana wskazywała na pilną potrzebę remontu. Parafia nie miała jednak pieniędzy, nie uzyskała pomocy ze strony instytucji publicznych. W 2012 doszło do zawalenia się fragmentu konstrukcji od strony północno-zachodniej.
Trzeba było katastrofy, by skłonić konserwatora i samorząd do reakcji. Realizowany od kilku lat kompleksowy remont kościoła prowadzony jest z udziałem finansowym miasta, urzędu marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz za środki własne parafii.
W pierwszej kolejności odtworzono zniszczony fragment muru, następnie część od strony południowej. W tym roku przyszła kolej na odbudowę południowo-zachodniego odcinka, położonego od ruchliwej ulicy Toszeckiej. Na tym fragmencie ogrodzenie pełni jednocześnie funkcję ściany oporowej, niezbędnej ze względu na różnicę terenu po obu stronach.
Prace, rozpoczęte w drugiej połowie października, powinny finiszować do końca listopada. Koszt naprawy w ponad połowie pokryje dotacja z miasta w wysokości 100 tys. zł.
Na reperację czeka jeszcze znaczna część muru. Ze względu na możliwości finansowe parafii prace realizowane będą etapami. Równolegle toczy się remont budynku kościoła. W ramach rozpoczętej w 2009 r. renowacji wykonano już m. in. kapitalny remont dachu (naprawa więźby i wymiana pokrycia gontu), osuszono mury, usunięto spękania w ścianach i sklepieniu oraz oczyszczono elewację frontową wieży.
Odrestaurowanie zabytkowego kościoła św. Bartłomieja pochłonęło już setki tysięcy złotych. Tylko pomoc samorządu Gliwic na przestrzeni lat 2007 – 2015 wyniosła 0,5 mln. A na tym nie koniec wydatków.
(pik)
Komentarze (0) Skomentuj