Zdigitalizowano ponad 2000 zdjęć.
Gdy pracujemy z historiami niedopowiedzianymi, kiedy trudno zebrać dokumenty, musimy rozbić tę niby gładką powierzchnię.
Z Patrycją Dołowy, pisarką prowadzącą warsztaty w projekcie „Mozaika pamięci” organizowanym przez Fundację Brama Cukermana i Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, rozmawia Małgorzata Lichecka.
„Mozaika pamięci” stała się nie tylko projektem, ale zbiorowym ruchem na rzecz dokumentowania, opowiadania mikrohistorii.
Z dr Moniką Glosowitz, literaturoznawczynią, prowadzącą warsztaty w ramach projektu „Mozaika pamięci”, przygotowanego przez Fundację Brama Cukermana i Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, rozmawia Małgorzata Lichecka.
Zależało mi na autentyczności tekstów, żeby każdy miał swoją charakterystyczną rysę, by były bliskie, językowo i w sposobie myślenia czy pamięci, danej osoby.
Z Anną Cieplak, pisarką prowadzącą cykl warsztatów w ramach projektu „Mozaika pamięci”, przygotowanego przez Fundację Brama Cukermana i Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, rozmawia Małgorzata Lichecka.
Długo oczekiwany, ósmy tom niezwykle popularnej i cenionej przez miłośników historii i zabytków serii „Gliwice znane i nieznane”, wydawanej przez Muzeum w Gliwicach, jest już dostępny! Publikację, poświęconą mającej średniowieczne korzenie Ostropie, która od 1975 roku jest częścią Gliwic, można kupić w Willi Caro, Zamku Piastowskim, a także on-line, w muzealnej Naszej księgarni.
„Z tego miejsca wyrasta także moja historia” – powiedział 12-letni Beniamin podczas warsztatów, w trakcie których podzielił się z nami losami swojego pradziadka. Beniamin, jedenaścioro innych dzieci oraz kilkunastu dorosłych spisało swoje osobiste historie podczas spotkań w ramach projektu „Mozaika pamięci”.
Muzeum w Gliwicach zachęca do pobrania ze strony internetowej bezpłatnego katalogu zbiorów: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/fajanse-katalog-on-line