Komedia organiczna. (NIE) WSZYSTKO CI ODDAM

9 marca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej zobaczyć będzie można znakomity spektakl komediowy w doborowej obsadzie. (nie)Wszystko Ci Oddam w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza wyprodukowany został przez Teatr Skene Warszawa i Dom Kultury w Rawiczu.

więcej

Poranki teatralne. Zimowa bajka po śląsku? Czemu nie! - toż to hit Lufcika na Korbkę!

Gdyby studia Disney’a lub Pixara postanowiły kręcić animacje na Śląsku, niewykluczone, że bohaterem numer jeden zostałby Utopiec. Mógłby wtedy zaklinać śnieg w kropelki wody, strojąc przy tym fochy, wywołujące ubaw do łez. Jednak nawet najznakomitsze hollywoodzkie studia musiałyby się nieźle nagłowić, by uchwycić niezwykłe poczucie humoru, z jakim ekipa teatru Lufcik na Korbkę tworzy zimowe opowieści. Gdy za oknem wirują białe płatki, dzieci z wypiekami na policzkach wyciągają sanki, skwaszony Utopiec marudzi pod nosem, że śnieg jest mu zupełnie nie w smak.

więcej

Za drogo? Nie ma chętnych na miejskie lokale handlowe?

Fot. MZUK

100 zł za dzień handlu w nowych kontenerach handlowych na targu przy ul. Lipowej okazało się dla potencjalnych najemców zbyt wysoką kwotą. Do upływu terminu składania ofert, czyli do 10 stycznia, nie znalazł się żaden chętny. Potencjalnych zainteresowanych nie skusiło nawet to, że w miejscach tych można prowadzić działalność nie tylko w dni targowe, ale także w każdy inny dzień tygodnia. Powodzeniem nie cieszą się także lokale w Centrum Przesiadkowym.

więcej

Konkurs z nagrodami! Słodkie dni - Babci i Dziadka

Fot. freepik

Dzieci kochają babcie i dziadków, a oni – kochają swoje wnuki. Czy może zatem być coś piękniejszego, od dnia, w którym tę wzajemną miłość można uczcić? Dzięki naszym sponsorom, kropką nad i wspólnego świętowania tych wyjątkowych dni w roku, może być wspólnie zjedzone ciastko w kawiarni Słodkie Życie lub w cukierni Klapec, a także piękny okolicznościowy piernik, wykonany przez bardzo zdolną Kasię z Love Lukierkowe.

więcej

„Nowiny Gliwickie” kończą 69 lat. Pierwszy numer pojawił się na wydawniczym rynku z datą 15 – 31 stycznia 1956 r.

Od 3474 numerów, „Nowiny Gliwickie” współtworzą historię miasta, o którym wiedzą prawie wszystko. Przez wszystkie te lata byliśmy razem. Wy pisaliście, dzwoniliście, przychodziliście do redakcji ze swoimi bolączkami i radościami, a my je opisywaliśmy. 
Lata minęły, czasy się zmieniły. My oferujemy Wam już nie tylko gazetę, ale i to wszystko co jest online. Jedno się jednak nie zmieniło: nadal jesteśmy razem. Wiemy, że tylko dzięki tym wzajemnym relacjom gazeta przetrwała burze i przeróżne zawirowania losu.

więcej

Liczby prawdę powiedzą o… 2024 roku

Pierwszy tydzień nowego 2025 roku już za nami. Jaki będzie, tego z pewnością nie wie nikt. Wiadomo za to, co przyniósł 2024, który dla jednych okazał się być łaskawy, dla innych zaskakujący, a część osób wolałaby jak najszybciej o nim zapomnieć. Sprawdziliśmy, jak wyglądały statystyki nie tylko w Gliwicach, ale i w powiecie gliwickim. Przecież liczby prawdę powiedzą…

więcej

Nowatorska technika obrazowania daje nadzieję chorym na glejaka wielopostaciowego. Opracowano ją w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Institute of Cancer Research w Londynie opracował nowatorską technikę obrazowania immuno-PET z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego Zr-89, która może umożliwić pacjentom z agresywnymi guzami mózgu skorzystanie z przełomowych terapii immunologicznych. Wyniki bardzo obiecującego badania klinicznego z udziałem pacjentów z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym opublikowano w czasopiśmie naukowym „Neuro-Oncology”.

więcej

Koniec pewnej historii. Marysieńka opuszcza nas po 32 latach

Jestem wdzięczna za te lata. To była wspaniała przygoda, choć nie zawsze łatwa. Moja rodzina zawsze była przy mnie, dzięki czemu mogliśmy zbudować coś wyjątkowego, co pozostanie w naszej pamięci na zawsze – mówi Maria Strzoda, właścicielka ciastkarni Marysieńka, kończącej działalność po ponad trzech dekadach.

2 więcej

Trasa Marszu Śmierci wiodła przez Bojków. W Gliwicach stanie nowy pomnik

W maju obchodzić będziemy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, a już w styczniu – 80. rocznicę wyzwolenia największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Przez kilka dekad badacze i historycy próbowali ustalić dokładne trasy tzw. „marszów śmierci”. Wtedy to, w połowie stycznia 1945 r., zmuszano tysiące więźniów Auschwitz – głównie Żydów i Polaków – do pieszej ewakuacji. Osoby niezdolne do dalszego marszu były brutalnie mordowane przez niemieckich nazistowskich strażników.

więcej