Gliwice to jedno z największych miast Śląska. To prężnie rozwijający się wciąż ośrodek miejski, w którym coraz chętniej osiedlają się młode rodziny. Dowiedz się, jak kształtuje się rynek nieruchomości w Gliwicach.
Ogólne informacje na temat rynku nieruchomości w Gliwicach
Ceny za metr kwadratowy nieruchomości w Gliwicach wzrosły na przestrzeni całego 2021 roku o ponad 15 procent. Nie powinno to dziwić nikogo śledzącego trendy w nieruchomościach - rok 2021 był wyjątkowy pod względem szybujących cen mieszkań, domów i gruntów. Jednak trend ten powoli wyhamowuje - widać to również na przykładzie Gliwic, w których ceny nieruchomości w stosunku do ubiegłego miesiąca zmalały o ok. 6% za metr kwadratowy.
Najlepiej na rynku nieruchomości w Gliwicach sprzedają się mieszkania - jest ich zdecydowanie najwięcej na rynku, a średni czas sprzedaży wynosi 3 miesiące. Z kolei w przypadku domów - podaż jest wielokrotnie mniejsza, ale popyt rośnie. Domy sprzedawane są mniej więcej w dwa miesiące po pojawieniu się ogłoszenia. Z danych serwisu Morizon.pl ze stycznia 2022 r. wynika, że średnia cena domu w Gliwicach to 922 tys. zł (5099 zł/m²).
Najdroższe i najtańsze ulice w Gliwicach
Najdroższe domy w Gliwicach znajdują się na ulicy Mlecznej, Gipsowej, Krupniczej i Fizyków. W tym miejscu średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości oscyluje w granicy 6 tysięcy złotych. Szukając oszczędności, powinniśmy poszukiwać nieruchomości położonych na ulicach takich jak Nad Bytomką, Sołtysia, Cmentarna czy Karola Szymanowskiego. Generalnie można przyjąć, że najtańszy dom w Gliwicach kupimy już za niewiele ponad 300 tysięcy złotych. Jeśli jednak zależy nam na wysokim standardzie wykończenia i dużej działce, powinniśmy liczyć nawet i dwukrotność tej kwoty.
Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, kiedy pojawiają się najlepsze oferty z rynku nieruchomości w Gliwicach, śledź https://gratka.pl/nieruchomosci/domy/gliwice
Dlaczego warto kupić dom w Gliwicach?
Gliwice są jednym z najszczęśliwszych miast w Polsce. Ponad 75% Gliwiczan docenia komunikację miejską, podobna ilość respondentów docenia estetykę miejską, a poczucie bezpieczeństwa deklaruje ponad 90% społeczności. Gliwice są ośrodkiem aktywnego rozwoju rynku pracy, co wiedzą doskonale również deweloperzy, którzy coraz częściej stawiają w tym mieście kolejne inwestycje wielorodzinne. Gliwice są znacznie bardziej zielone od drugiego wielkiego śląskiego miasta - Katowic. Gliwicka architektura zachwyca fanów starówek i zorganizowanych układów uliczek.
Zdecydowanym minusem tego miasta (podobnie jak i wielu innych śląskich) jest kiepska jakość powietrza. Jednak i to ulega powoli zmianom na lepsze. Gliwice są doskonale położone i skomunikowane ze wszystkimi najważniejszymi miastami w Polsce, co w połączeniu z pracą zdalną i tylko sporadycznymi dojazdami np. do stolicy stanowi idealną alternatywę dla mieszkania w stolicy. Co ciekawe, z Gliwic jest stosunkowo niedaleko w góry - szczególnie urokliwy Beskid Wyspowy - a tego typu okolica sprawia, że jednodniowy wypad na ciekawą wycieczkę może być realizowany co tydzień.
Materiały partnera
Komentarze (0) Skomentuj