Od lutego do czerwca  w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami i reporterami.
– Książki gości wpływają na rzeczywistość. Na to, jak ją odbieramy czy interpretujemy, na to, co myślimy o historii i jak zapamiętamy dawne dzieje.
Raz w miesiącu będziemy  rozmawiać o  publikacjach przywracających pamięć – o ludziach, miejscach, zdarzeniach poruszających nierzadko bolesne, ale ważne tematy – mówi Karolina Jakoweńko, szefowa DPŻG.

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

21 lutego (wtorek) 2017, godz. 18.00

„Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”
Monika Sznajderman

„Wbrew tytułowi to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej" – tak mówi o swojej książce Monika Sznajderman. Jest  antropologiem kultury, autorką książek: „Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS", „Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej", „Błazen. Maski i metafory".  Redaktorka kilku antologii esejów, takich jak: „Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem", „Znikająca Europa" (z Kathariną Raabe), „Jako dowód  i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury" (z Magdaleną Budzińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Urodzona w Warszawie, mieszka w Beskidzie Niskim.


21 marca 2017 r. (wtorek), godz. 18.00

„Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”
Mikołaj Grynberg

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. Także to, że w większości nigdy nie poznali wielu ze swych najbliższych. „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" to wybór dwudziestu kilku rozmów, które autor przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim –  potrzeby bycia zrozumianym i  poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy rzadko dotąd, poza wąskim gronem, poruszane.

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz książek „Ocaleni z XX wieku” (2012) i „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014). Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie

(źródło: Wydawnictwo Czarne).


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj