Największym atutem instytutu jest doświadczona i wysoko wykwalifikowana kadra badawcza.
-Dzisiejszy dzień jest bez wątpienia jednym z ważniejszych w historii Instytutu. I choć jesteśmy w dobie Przemysłu 4.0 i technologii Big Data branża metalurgiczna jest wciąż niezbędna do rozwoju wielu sektorów gospodarki i nabiera innego znaczenia. 70 lat to dojrzały wiek, ale kondycja znakomita i ambitne plany na przyszłość. To czas w życiu firmy żeby zbudować pozycję, kompetencje i potencjał niezbędny do pewnego funkcjonowania w latach następnych. Jednak największym atutem Instytutu jest doświadczona i wysoko wykwalifikowana kadra badawcza, która sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje, blisko współpracuje z przemysłem – mówiła podczas uroczystej, jubileuszowej gali Barbara Juszczyk, dyrektor Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.
Gala miała miejsce 20 maja w hali Arena Gliwice i zgromadziła wielu znakomitych gości, partnerów Łukasiewicz–IMN, przede wszystkim zaś pracowników - byłych i obecnych.
Kamienie milowe w historii
Historia Instytutu Metali Nieżelaznych stanowi istotny fragment powojennej historii polskiego przemysłu metali nieżelaznych. Rozwijająca się działalność produkcyjna wymagała wsparcia jednostki naukowo-badawczej, przygotowującej na jej potrzeby opracowania naukowe, techniczne i konstrukcyjne. Odpowiadając na te wymagania Ministerstwo Hutnictwa utworzyło Instytut Metali Nieżelaznych, który rozpoczął działalność
1 stycznia 1952 roku.
W 1955 roku, w oparciu o wyodrębnione z Instytutu Metali Nieżelaznych pracownie zajmujące się tematyką metali lekkich, powołano do życia Instytut Metali Lekkich w Skawinie, który następnie w roku 1956 przekształcono w Instytut Metali Lekkich i Rzadkich. W 1959 roku jednostka ta, jako Oddział Metali Lekkich w Skawinie, stała się ponownie integralną częścią Instytutu Metali Nieżelaznych.
W 1974 roku w strukturę Instytutu, na mocy porozumienia z KGHM Polska Miedź, został włączony Zakład Produkcji Doświadczalnej w Legnicy. Tematyka Oddziału od samego początku działalności ukierunkowana była na współpracę z rozwijającym się wówczas w Polsce przemysłem miedziowym. I tak jest do dnia dzisiejszego. Obecna działalność Oddziału skoncentrowana jest na opracowaniu i wdrażaniu nowych technologii, a także udoskonalaniu istniejących w zakresie odzysku metali nieżelaznych i innych cennych składników z odpadów poprodukcyjnych pochodzących głównie z hutnictwa i przetwórstwa metali nieżelaznych do postaci produktów użytecznych z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i ekonomicznych.
W 2007 roku do Instytutu Metali Nieżelaznych, jako oddział zamiejscowy, zostało włączone Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu, jedyny w kraju ośrodek zajmujący się kompleksowo rozwojem chemicznych źródeł prądu oraz wytwarzający m.in. wysokiej jakości akumulatory do rozruchu silników lotniczych i zasilania instalacji pokładowej samolotów oraz baterie rezerwowe aktywowane termicznie do zasilania układów sterowania pocisków rakietowych.
Od 1 kwietnia 2019 roku Instytut Metali Nieżelaznych jest jednym z Instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz.
To kamienie milowe w historii Instytutu, o których podczas gali mówiła dyrektor Barbara Juszczyk. Dziś Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych jest cenioną światową marką, cennym partnerem w kraju i za granicą, co uwidacznia wiele projektów realizowanych w konsorcjach międzynarodowych, z bogatą ofertą projektową dla innych sektorów gospodarki wykorzystujących zaawansowane technologie.
Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej 26 instytutów badawczych i dostarczającej kompleksowe rozwiązania dla biznesu, gratulował jubileuszu, podkreślał osiągnięcia, wskazał także, że Łukasiewicz –Instytut Metali Nieżelaznych jest jednym z mocniejszych punktów na mapie Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz bardzo skuteczną jednostką jeśli chodzi o odpowiedzi na wyzwania projektowe.
Światowa marka z Gliwic
Badania Instytutu mają charakter kompleksowy i realizowane są w pełnej skali - od badań podstawowych, poprzez przemysłowe, do rozwojowych w ścisłej współpracy z zespołami inżynierów z przedsiębiorstw. Instytut realizuje także badania we współpracy z zespołami badawczymi wyższych uczelni i jednostek PAN oraz innych instytutów badawczych będących obecnie w strukturze Sieci Badawczej Łukasiewicz. Aktywnie uczestniczy w europejskiej przestrzeni badawczej, biorąc udział w wielu międzynarodowych projektach.
Kompleksowa działalność Instytutu obejmuje wszystkie fazy procesu wytwarzania i przetwarzania metali nieżelaznych: od procesów przeróbki rud po technologie piro- i hydrometalurgiczne, zaawansowane technologie wytwarzania materiałów litych oraz kompozytowych, technologie recyklingu odpadów poprodukcyjnych wpisujące się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, procesy wspomagające ochronę środowiska, a także wyroby o wysokim wskaźniku funkcjonalności takie jak np. chemiczne źródła prądu. W Łukasiewicz –IMN prowadzone są prace nad technologiami wytwarzania innowacyjnych materiałów nowej generacji m.in. nanokompozyty magnetycznie miękkie dla wysokoczęstotliwościowego przetwarzania dużych mocy, materiały amorficzne i nanokrystaliczne pod kątem zastosowania do specjalnych przekładników prądowych dla liczników energii elektrycznej, energetyki i transportu.
Instytut realizuje również prace naukowo-badawcze i aplikacyjne z zakresu chemicznych źródeł prądu, idealnie wpisujące się w zagadnienia związane z inteligentną mobilnością. Jest w tej dziedzinie liderem na rynku krajowym oraz międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem również specjalistycznej produkcji wojskowej obejmującej wytwarzanie termicznych baterii rezerwowych i baterii specjalnego przeznaczenia, źródeł zasilania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, układów sterowania obiektów rakietowych i amunicji precyzyjnego rażenia. Prowadzi badania w zakresie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, baterii litowo-jonowych, litowo-polimerowych, niklowo-wodorkowych oraz nad nowymi materiałami oraz układami prądotwórczymi.
- Działalność naszego Instytutu koncentruje się na czterech podstawowych kierunkach, spójnych z kierunkami Sieci, jakimi są: zrównoważona gospodarka i energia, inteligentna i czysta mobilność, zdrowie oraz transformacja cyfrowa. W obszarze pierwszym mamy największe osiągnięcia i będziemy starać się je zwiększać, przy równoczesnym intensywnym rozwoju pozostałych. Są to efektywne i bezpieczne dla środowiska technologie wytwarzania obejmujące wzbogacanie surowców mineralnych pierwotnych i wtórnych, recykling odpadów, technologie redukcji emisji zanieczyszczeń, technologie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a także rozwijane bardzo intensywnie w ostatnim czasie technologie przyrostowe – druk 3D. Posiadamy w tym zakresie zarówno potencjał kadrowy, jak i aparaturowy – podkreślała w swoim wystąpieniu podczas gali dyrektor Barbara Juszczyk.
Kreatywna kadra siłą Łukasiewicz – IMN
To podczas gali podkreślali zarówno dyrektor Juszczyk, jak i prezes Dardziński, a także zaproszeni goście i partnerzy Instytutu. Wyrazem uznania były liczne wyróżnienia- dyplomy, medale i odznaki.
I tak złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznano siedmiu pracownikom Łukasiewicz– IMN: dr inż. Grzegorzowi Benke, dr inż. Andrzejowi Chmielarzowi, mgr inż. Witoldowi Malcowi, dr Romanowi Kolano, dr inż. Ryszardowi Prajsnarowi, prof. dr hab. inż. Zbigniewowi Rdzawskiemu oraz mgr Zbigniewowi Szołomickiemu. Odznakę tę otrzymał również Instytut jako firma. Ponadto wręczono dyplomy dla długoletnich pracowników oraz laureatów organizowanych w Instytucie konkursów za rok 2021 na: najlepszą publikację/monografię, najlepszą pracę badawczo-rozwojową oraz na najlepszy wynalazek.
Partnerzy Instytutu ze statuetkami
Ważną częścią jubileuszowych uroczystości było wręczenie Partnerom Instytutu niezwykłej statuetki. Stworzona została według pomysłu dr inż. Barbary Juszczyk - dyrektor Łukasiewicz – IMN, a wykonana przez firmę Progresja S.A.
Statuetka symbolizuje taśmę amorficzną, która znajduje się w portfolio wyrobów Instytutu, łączy w sobie ekologię poprzez zastosowanie proszku tytanu otrzymanego w procesie recyklingu oraz nowoczesność, ponieważ została wykonana w technologii druku 3D. Ponadto jest odzwierciedleniem multidyscyplinarności Łukasiewicz – IMN łącząc w sobie różne materiały.
Statuetkę otrzymali:
- Huta Miedzi Głogów KGHM Polska Miedź S.A.
- Huta Miedzi Legnica KGHM Polska Miedź S.A.
- Huta Miedzi Cedynia KGHM Polska Miedź S.A.
- KGHM CUPRUM Sp. z o.o.
- Centrum Badań Jakości Sp. z o.o.
- Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław S.A.
- Huta Cynku Miasteczko Śląskie S.A.
- Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE” S.A.
- Walcownia Metali Dziedzice S.A.
- Boryszew S.A. Oddział Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina
- Gränges Konin S.A.
- MESKO S.A.
- ZM Tarnów
- Progresja S.A.
- Carbograf Sp. z o.o.
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Wydział Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
- Bipromet S.A.
- AMK Kraków S.A.
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
- Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu
- Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach.
Część oficjalną gali zakończyły życzenia i gratulacje. O oprawę artystyczną zadbali – Orkiestra Dęta Huty Łabędy oraz Natasza Urbańska i Artyści Studia „Buffo”.
Ważne liczby Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych:
- 140 mln przychodów rocznie;
- realizacja ponad 300 projektów rocznie;
- 50 prac i ekspertyz badawczych realizowanych w ciągu roku na bezpośrednie zlecenie podmiotów gospodarczych;
- ponad 5 tys. klientów i partnerów biznesowych;
- 10 centrów badawczych;
- 23 laboratoria badawczo-rozwojowe;
- 5 działów o charakterze komercyjno-produkcyjnym;
- ponad 300 pozycji aparatury badawczo technologicznej.
Komentarze (0) Skomentuj