Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach prowadzi ciekawe działania pt. „Kolorowe podwórka pod gwiazdami. Kopernik była dziewczynką, a Szymborska chłopcem, czyli koniec ze stereotypami”. Ich częścią jest miejska gra teatralna, na którą organizatorzy zapraszają serdecznie w niedzielę, 29 października o godz. 14:30 do Parku Miejskiego w Pyskowicach.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. Jego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” (pol. O obrotach sfer niebieskich) od lat inspiruje także artystów. Tym razem odkrycia tego wielkiego naukowca zainspirowały twórców teatrogry „Pod gwiazdami. Cały kosmos możliwości” do stworzenia scenariusza pełnego przygód, do tego dającego możliwości prezentacji aktorskich umiejętności zespołu Teatru Lufcik na Korbkę.

Chcesz się przekonać jakie wyzwanie czeka na Ciebie za rogiem? Zbierz drużynę i wkrocz do gry! Drużyny mogą liczyć od 2 do 5 osób i w każdej z nich musi znajdować się przynajmniej jedna osoba dorosła. Nie istnieje limit wiekowy, aktorzy zadbają o to, by każdy bawił się doskonale, a podjęte kosmiczne szranki były pełne emocji. Aby się zapisać należy wysłać zgłoszenie pod adres mokis@mokis.pyskowice.pl lub przybyć na miejsce zbiórki do Parku Miejskiego w Pyskowicach 29 października o godz. 14:30. W razie brzydkiej pogody gra odbędzie się we wnętrzach. Wstęp wolny, zaproszone są także osoby spoza Pyskowic.

Czym są teatrogry prezentowane przez Lufcik na Korbkę?

Zmiana Parku Miejskiego w Pyskowicach w swoistą planszę gry to część działań podejmowanych przez charyzmatyczny Teatr Lufcik na Korbkę i prowadzącą go Fundację W TO MI GRAJ. Wszystko, co robią jest niebanalne, niezwykle barwne, osadzone w kontekście i prezentowane na wysokim teatralnym poziomie. Od jakiegoś czasu, oprócz przedstawień dla dzieci, widowisk plenerowych, materiałów wizualnych i zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, artyści zajęli się także produkcją autorskich „teatrogier”.

Gra teatralna łączy w sobie elementy larpa, gry terenowej, gry edukacyjnej i spektaklu. Jest to forma na pograniczu sztuki i gier, wykorzystująca narzędzia estetyki teatralnej oraz nowoczesne strategie narratologiczne. Twórcy z Lufcika scenariusze opierają zwykle na kanwie tekstów kultury, a także na naukach przyrodniczych, ekonomicznych, czy ścisłych.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023

Link do wydarzenia na FB POD GWIAZDAMI czyli cały kosmos możliwości - gra miejska | Facebook

Materiał partnera

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj