Nie potrzebują operatora ani kierowcy. Samodzielnie dostarczają towary i bezpiecznie przewożą ludzi. Bez problemu poruszają się w dynamicznym środowisku fabryki, a także po ulicach miast. Autonomiczne pojazdy, bo o nich mowa, stają się kluczowym rozwiązaniem w procesie automatyzacji transportu wewnątrzzakładowego, rośnie też ich potencjał w zakresie uzupełnienia komunikacji publicznej.
O tym, jak projektować i budować tak nowoczesne rozwiązania uczyć będzie Politechnika Śląska. 15 grudnia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym uczelni otwarto nowe Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych. Projekt realizowany jest przy współpracy z największym polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej, firmą AIUT.
Studenci Politechniki Śląskiej będą korzystać z nowego Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych, które zaprojektowała i kompleksowo wyposażyła w sprzęt oraz autonomiczne roboty transportowe firma AIUT. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym inżynierom doskonalić umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w procesie dostaw materiałów na halach produkcyjnych oraz w magazynach. Mowa w szczególności o pojazdach klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots), AGV (ang. Automated Guided Vehicles) oraz systemach umożliwiających ich stosowanie.
– Jednym z głównych zadań działań naszej uczelni jest wytyczanie kierunków postępu technologicznego. Otwarcie nowego laboratorium, gdzie projektowane będą pojazdy autonomiczne, jest kolejnym ważnym krokiem na tej drodze, a także potwierdzeniem naszej realnej współpracy ze środowiskiem przemysłowym. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do pracy z nowymi technologiami. Laboratorium zapewni dostęp do zaawansowanych rozwiązań i robotów, które są wykorzystywane w przemyśle oraz logistyce. Studenci zdobędą wiedzę i doświadczenie, dzięki którym zasilą kadry tworzące przemysł przyszłości – powiedział prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.
Nowo otwarte laboratorium mieści się na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w budynku Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Jak podkreślają władze uczelni, będą mogli z niego korzystać studenci różnych wydziałów i kierunków studiów.
– To ważne, aby firmy technologiczne, takie jak my, wspierały kompetencyjnie rozwój przyszłych kadr i przygotowywały inżynierów do wyzwań z jakimi mierzy się przemysł. To przywilej móc przybliżać studentom nowe technologie w zakresie robotyki mobilnej. To dziedzina, która niezwykle prężnie się rozwija i rynek będzie potrzebował doświadczonych specjalistów w tym zakresie. Dlatego jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i autonomicznych robotów mobilnych w pełni zaangażowaliśmy się w ten projekt – mówił Marek Gabryś, prezes AIUT.
W nowym laboratorium studenci po raz pierwszy będą mogli zbudować autonomicznego robota od podstaw i go testować. Nabędą umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania nowoczesnych pojazdów, a także budowania całych systemów intralogistycznych w oparciu o transport zrobotyzowany. Do dyspozycji grup jest sześć profesjonalnych stanowisk szkoleniowych wyposażonych w odpowiedni sprzęt i licencje programowe. Wśród nich między innymi stanowiska do nauki i badań technik napędowych stosowanych w robotyce mobilnej, nowoczesnych technik komunikacyjnych, systemów nawigacji naturalnej i systemów bezpieczeństwa. W laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi klasy AMR (ang. Autonomous Mobile Robots) z serii AIUT Formica.
– Wydział Mechaniczny Technologiczny nie po raz pierwszy staje się prekursorem w zakresie rozwoju nowych technologii. Tym razem dotyczy to systemów autonomicznych. Biorąc pod uwagę nasze aktualne projekty, realizowane na wielu wydziałach, można powiedzieć, że systemy autonomiczne stają się bardzo widocznym kierunkiem badań i aplikacji w Politechnice Śląskiej. Mamy już zespoły naukowców, którzy odpowiadają za rozwój technologii i rozwiązań autonomicznych. Rozwiązania te docelowo znajdą zastosowanie w przemyśle, ale też w przestrzeni miejskiej. Przykładami są roboty AMR wykorzystywane obecnie do transportu materiałów na terenie hal produkcyjnych czy autonomiczny minibus kursujący od niedawna po kampusie. Dzięki nowemu laboratorium potencjał do rozwoju tego obszaru staje się jeszcze większy, biorąc pod uwagę zarówno aspekt badawczy, jak i dydaktyczny – podkreśliła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.
Dzięki współpracy Politechniki Śląskiej i firmy AIUT, uczelnia zyskała nie tylko nowoczesną i przyjazną studentom przestrzeń dydaktyczną, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym.
– Rynek robotyki mobilnej prężnie się rozwija i notuje skokowy wzrost. To doskonały moment, aby rozwijać kompetencje młodych kadr w zakresie projektowania zrobotyzowanych systemów transportowych, systemów zarządzania flotą robotów mobilnych i konstruowania autonomicznych pojazdów. W laboratorium zaplanowano również stanowisko do nauki i badań technik analizy danych procesowych. Analiza to obecnie jeden z kluczowych etapów pozwalający oceniać efektywność pracy rozwiązań przemysłowych – zaznaczył dr inż. Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium. Studenci Politechniki Śląskiej mają również możliwość odbywania praktyk oraz dołączenia do płatnego programu stażowego w gliwickiej firmie.
AIUT jest największym polskim integratorem systemów dla przemysłu z ponad 30-letnim doświadczeniem w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Spółka zatrudnia dziś ponad 1000 pracowników, w tym blisko 700 inżynierów i posiada łącznie 17 oddziałów w Polsce i za granicą – w USA, Kanadzie, Chinach, Indiach, Niemczech i Rumunii. Główna siedziba firmy znajduje się w Gliwicach. Kompleksowo wyposaża fabryki i magazyny w zaawansowane rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Firma współpracuje również z wiodącymi ośrodkami akademickimi i angażuje się w przedsięwzięcia i projekty edukacyjne.
Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych to kolejne – po m.in. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 czy laboratoriach dydaktycznych technologii 5G – laboratorium, które Politechnika Śląska uruchamia w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych, w tym POB5: Automatyzacji procesów i Przemysłu 4:0. Są to działania na rzecz podnoszenia kompetencji i wdrażania nowych technologii spójnych z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym przede wszystkim z celem 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
(mat.pras. Politechnika Śląska)
Komentarze (1) Skomentuj
W jakim mięście jest ta Politechnika i ten Wydział. Czy Wy piszący wstydzicie się Gliwic?