Gliwicka policja wypowiedziała wojnę złodziejom działającym metodami "na wnuczka" i "na oficera CBŚ". 
Metoda zwana "na policjanta" lub "oficera CBŚ" polega m. in. na tym, że rzekomy funkcjonariusz mówi swojej ofierze, iż zagrożone są jej oszczędności w banku. 

Złodzieje działają też inaczej. Najpierw do ofiary dzwoni "wnuczek", chce pożyczyć pieniędzy. Potem jest drugi telefon, tym razem od "policjanta", który informuje, że wcześniej telefonował oszust, a policja właśnie próbuje go schwytać. Rzekomy oficer prosi więc starszą panią lub pana o pomoc w akcji: wypłacenie pieniędzy z banku i przekazanie ich "policjantowi".

Co ciekawe, na te metody dają się nabierać nawet osoby, które twierdzą, że o sposobach działaniach złodziei słyszały i je znają... 

Ponieważ ofiary wypłacają duże sumy ze swoich bankowych kont, policjanci postanowili zacząć akcję profilaktyczną także wśród bankowców. 

Dziś z pracownikami jednego z gliwickich banków spotkał się nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji. Zapoznał ich z problemem oszustw metodami "na wnuczka" i "policjanta", ale mówił też o innych sposobach działania grup przestępczych. Nadkomisarz zaznaczył, jak istotny jest odpowiedni kontakt na linii bankowiec – klient. Pracownik placówki może bowiem wpłynąć na kroki seniora, a tym samym zapobiec wyłudzeniu.

Słomski uwrażliwił pracowników, mających bezpośredni kontakt z klientami, na sytuacje, w których osoby starsze, najczęściej roztrzęsione i zdenerwowane, próbują w pośpiechu podjąć ze swojego konta znaczne sumy. Gdy w takim momencie bankowiec zainteresuje się okolicznościami nagłej potrzeby wypłaty, być może wywoła u klienta refleksję.

- Chcę wyraźnie zaznaczyć, że sporo bankowców pomogło już oszukanym osobom. Mając podejrzenia, że coś jest nie tak, reagowali i tym samym zapobiegli przestępstwu - mówi nadkom. Słomski. - Dzięki empatii i dociekliwości pracownika banku wiele razy udało się uchronić seniora od utraty oszczędności życia. 

Dlatego, zdaniem oficera, tak ważne jest, by osoby zatrudnione w placówkach finansowych znały najnowsze metody manipulowania ofiarą, jakie stosują oszuści.

Policjanci z wydziałów prewencji oraz przestępczości przeciwko mieniu przygotowują właśnie szkolenie, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich banków i kas spółdzielczych z rejonu Gliwic oraz powiatu.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj