Kolej wymienia wykonawcę przebudowy tunelu Bohaterów Getta – Toszecka. Oznacza to następne stracone miesiące – dla remontu i pieszych.
Zamknięty z powodu remontu podziemny łącznik w kierunku Szobiszowic, który miały być czynny już wiosną tego roku, będzie otwarty na przełomie III i IV kwartału 2017. Tak znaczne opóźnienie wynika z nadspodziewanie złego stanu technicznego obiektu.
Remont tunelu prowadzącego pod torami między ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego i Toszecką rozpoczął się we wrześniu 2015 r. i miał być zakończony kilka miesięcy później. Inwestor, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, zaplanował prace w ramach większego zadania – przebudowy dworca Gliwice. Wstępnie zakładano jedynie tzw. estetyzację przejścia – wykonanie zadaszenia wejść oraz wymianę okładzin ścian w połączeniu z ich osuszeniem poprzez tzw. iniekcję krystaliczną – oraz zabezpieczenie go na czas przebudowy układu torowego stacji.
Po rozpoczęciu prac wyszło na jaw, że obiekt jest w katastrofalnym stanie. Do wymiany nadawało się właściwie wszystko – strop, posadzka, schody. Dodatkowa ekspertyza techniczna ujawniła, że wejścia grożą zawaleniem i są niebezpieczne dla korzystających z przejścia. 1 czerwca, z chwilą otwarcia trasy przez dworzec kolejowy do ulicy Tarnogórskiej, przejście zamknięto.
Wobec piętrzących się problemów i narastających w ślad za tym kosztów we wrześniu zrezygnował wykonawca. Firma Aldesa miała wykonać lifting tunelu niejako przy okazji zasadniczej części zlecenia – modernizacji dworca. Tymczasem wartość prac dodatkowych przerosła już planowane koszty remontu przejścia.
- Zwiększenie zakresu prac spowodowało, że przebudowa tunelu będzie realizowana w ramach odrębnego zlecenia. Przetarg i wybór wykonawcy zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku – informuje Jacek Karniewski z PKP PLK.
W związku z procedurami przetargowymi termin przywrócenia tunelu do użytku przesunął się na drugą połową przyszłego roku. Przedstawiciel PKP PLK podkreśla, że piesi mają alternatywę – mogą korzystać z wiaduktu w ciągu ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego lub z przejścia przez budynek dworca do ulicy Tarnogórskiej.
(pik)
Komentarze (0) Skomentuj