Rozwija wyobraźnię, bawi, uczy, a przede wszystkim przyczynia się do podnoszenia świadomości ekologicznej.
Pierwszą ekopracownią pod chmurką może pochwalić się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poniszowicach w gminie Rudziniec. Placówka wzięła udział w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt „Ogród Siedem Zakątków” zwyciężył, a dzieci zamiast w klasie lekcyjnej zdobywają wiedzę w nowej ekopracowni pod chmurką. -Dzieci były bardzo zadowolone, cały czas obserwowały postępy prac. Najbardziej podoba się im zakątek gier i zabaw, gdzie mogą się wykazać na kostkach wiedzy. Uwielbiają zakątek pracy ucznia, bo tam znajdują się ławeczki, na których mogą się położyć i chwilę odpocząć – mówi Dorota Szynkiewicz nauczycielka biologii i geografii w ZSP w Poniszowicach.
Aż siedem
Wolna przestrzeń wokół szkoły została zagospodarowana i powstało siedem tematycznych zakątków dla dzieci i młodzieży. Pierwszy to zakątek obserwacji i pomiarów astronomicznych, gdzie znajduje się zegar słoneczny, gnomon do pomiarów długości cienia w różnych porach roku, płyta z kierunkami świata, czy tablica poglądowa z kształtem i wymiarami ziemi, a także informacjami o ruchu obrotowym i obiegowym ziemi. Druga przestrzeń to zakątek obserwacji i pomiarów meteo – znaleźć można stację meteorologiczną, w której znajdują się narzędzia pomiarowe, jak: termometr, barometr, deszczomierz, czy wiatromierz. Pojawiła się także ławeczka przepowiadająca pogodę. Pod trójką znajduje się ptasi zakątek. Znaleźć można tablice poglądowe o ptakach, których gatunki występują pospolicie. Nie zabrakło karmnika oraz poidełka, a także nasadzeń, które będą całoroczną stołówką dla ptaków jak: irgi, derenie, czy berberysy. Znajdują się tu także budki lęgowe oraz domki dla owadów. Czwarta zagospodarowana przestrzeń to zakątek gier i zagadek. Ciekawym elementem jest piaskownica do budowy form terenu oraz robienia odcisków i tropów. Umiejscowiono fotościankę, a także kostki wiedzy o tematyce leśnej, czy planszę do gry w grzybka. Piąty zakątek jest przyjazny przyrodzie, a składają się na to pojemniki do segregacji odpadów oraz gra dotycząca recyklingu. Tablice poglądowe są podświetlone lampami solarnymi. Szósty zakątek – „Królestwo roślin i grzybów”, gdzie znajduje się kolekcja roślin oznaczona i opatrzona odpowiednimi podpisami wraz z tablicami edukacyjnymi. Dzieci dzięki kostce wiedzy mogą zapoznać się z gatunkami grzybów jadalnymi oraz trującymi. Siódmy, a zarazem ostatni zakątek dot. pracy ucznia. To teren, gdzie znajdują się ławeczki osłonięte żaglem, celem pracy w czasie lekcji i wypoczynku, czy relaksu w czasie przerwy. Miejsce przeznaczone zostanie m.in. na prezentacje prac projektowych, w formie okresowych wystaw plenerowych. Najbliższa dotyczyć będzie mamutów. Radość uczniów z nowoczesnej przestrzeni, to dla nauczycieli nowe wyzwanie – Jest to spore wyzwanie dla nauczyciela, by przygotować ciekawe lekcje oraz karty pracy, jednak najlepszą formą przyswajania wiedzy jest nauka poprzez zabawę i samodzielne doświadczanie. Dzięki planszom, różnym narzędziom, są to bardzo wartościowe zajęcia – podsumowuje Szynkiewicz.
Dofinansowanie
Oficjalne otwarcie nastąpiło podczas uroczystości 65-lecia placówki. Całość zadania wyniosła niespełna 86 tysięcy złotych, z czego 68 310,83 zł to dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, natomiast 17 560,97 zł stanowi wkład własny gminy Rudziniec. /c
Komentarze (0) Skomentuj