Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oferuje zbiory dla dzieci w każdym wieku. Warto podkreślić, że czytelnikiem może zostać nawet kilkumiesięczny maluch.
W ramach sieci MBP działa 8 oddziałów dla dzieci. Gromadzą literaturę dla dzieci i młodzieży oraz prowadzą działalność edukacyjną i animacyjną. O inicjatywach niektórych z nich można przeczytać na blogach oddziałów.
Oczywiście najchętniej wypożyczane są lektury, ale nie tylko. Sporo młodych ludzi sięga po najnowsze pozycje, a biblioteka stara się, by z zakupami być zawsze na czasie.
Jednak we wszystkich bibliotecznych filiach królują… imprezy i spotkania dla dzieci. Czas pandemii zatrzymał je, ale gliwiccy bibliotekarze nie próżnują i mają nadzieję na jak najszybsze spotkanie z młodym czytelnikiem i jego rodzicami. Bo w takich spotkaniach chętnie uczestniczą dorośli, i to nie tylko z obowiązku.
– Bardzo często przychodzę z córkami. Kasia ma dziewięć lat, a Martynka – dziesięć. Obie bardzo lubią te wizyty. Poza tym chętnie uczestniczyłyśmy w grach miejskich, spotkaniach, warsztatach, a było i, mam nadzieję – znowu będzie, w czym wybierać – mówi pani Małgorzata. Sama chętnie sięga po te książki, po pierwsze dlatego, żeby córkom dotrzymać kroku, po drugie, dla niej to taka ucieczka w czasy dzieciństwa. – I to całkiem przyjemna – dodaje.
Zwierzyniec pana Ludwika
Ze świecą można szukać drugiego takiego pisarza, który z lekkością i humorem, charakterystycznymi dla Ludwika Jerzego Kerna, potrafiłby opisać prozaiczne przedmioty czy czynności. Jego zabawne, mądre, ironiczne i pouczające teksty nie zestarzały się mimo upływu czasu, a miłość i szacunek dla zwierząt, którymi są przesycone, wpisują się we współczesne trendy w literaturze dziecięcej. Kern w tym roku obchodzi setną rocznicę urodzin i z tej właśnie okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała kilka propozycji.
Do końca września na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.gliwice.pl będą prezentowane wiersze o zwierzętach autorstwa L. J. Kerna w interpretacji bibliotekarzy. A wszyscy chętni mogą wziąć również udział w specjalnym wyzwaniu: stworzeniu „Zwierzyńca pana Ludwika” – plastycznej ilustracji do zaprezentowanych utworów.
Mała książka – wielki człowiek
Gliwicka biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”!
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat, roczniki 2013-2016), które odwiedzi lub zapisze się do jednej z filii, otrzyma w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry start. Składa się na nią pięknie wydana książka oraz Karta Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej pozycji z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, a te z pewnością zaowocują w przyszłości.
Top 10 literatury dziecięcej
1. Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina!, Anita Głowińska
2. Kolorowy potwór, Anna Llenas
3. Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Agnieszka Stążka-Gawrysiak
4. Ignacy idzie do przedszkola, Ada Olbrycht, Zosia Dzierżawska
5.Pan Stanisław odlatuje, Justyna Bednarek, Paweł Pawlak
6.Spacer z psem, Sven Nordqvis
7.Gdzie jesteś, Mamo?, Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
8. Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa
9. Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke
10. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka
Komentarze (0) Skomentuj