Liczne grono zaproszonych gości z zastępcą Prezydenta Gliwic Mariuszem Śpiewokiem na czele uczestniczyło w uroczystym zakończeniu dwóch bardzo ważnych proekologicznych inwestycji zrealizowanych na miejskim składowisku przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. Są to oczyszczalnia odcieków składowiskowych oraz gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ).
Otwierająca spotkanie Magdalena Budny - Prezes PZO Sp. z o.o.- podkreślała, że jednym z trudniejszych problemów związanych z eksploatacją składowisk w kraju są pojawiające się odcieki oraz ich unieszkodliwianie. W Gliwicach przy wsparciu zarówno władz Miasta jak i radnych Rady Miasta podjęto się nowatorskiego rozwiązania, dzięki któremu prowadzona będzie zbilansowana gospodarka wodno-ściekowa na terenie całej instalacji, mając przy tym na względzie dbałość i troskę o środowisko naturalne.
Gliwicka oczyszczalnia odcieków składowiskowych działa w oparciu o technologię ultrafiltracji membranowej (użyto ok. 1000 m kw. membran). Zastosowane filtry, zdolne do zatrzymania cząstek wielkości wirusów (!) powodują, że trafiające do oczyszczalni odcieki z kwater, nie tworzą odpadów stałych tylko są dalej przetwarzane. Warto też wspomnieć, że instalacja wykorzystuje zieloną energię – panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
Z oczyszczonych odcieków powstają dwa produkty permeat oraz retentat. Ten ostatni znajduje zastosowanie do nawadniania kwater składowiska, a jego zadaniem jest zintensyfikowanie zachodzących w złożu odpadów procesów fermentacyjnych zwiększających produkcję biogazu. Ten, przy zastosowaniu specjalnej technologii spalany jest w jednostce kogeneracyjnej wytwarzając w ten sposób energię elektryczną i cieplną, która po zaspokojeniu potrzeb instalacji odsprzedawana jest do firmy Tauron.
Permeat czyli filtrat zwany również wodą szarą wykorzystany jest z kolei do obmycia membran, a jego nadmiar zostanie odprowadzony do nowo wybudowanego zbiornika retencyjnego o pojemności 1870 m3. Woda będzie miała wielorakie zastosowanie bezpośrednio na składowisku. Używana będzie np. w sanitariatach budynku socjalnego oraz powstającego Centrum Edukacji Ekologicznej. Ponadto zostanie ona wykorzystywana do celów ppoż. i nawadniania terenów zielonych. Znajdzie też zastosowanie w myjce ciśnieniowej, którą opłukuje się podwozia pojazdów wyjeżdżających z terenu eksploatowanej kwatery oraz w mokrej barierze antyodorowej okalającej kompostownię. Permeat będzie też sprzedawany do firmy Górażdże, gdzie zostanie zastosowany jako woda technologiczna do produkcji betonu.
Przy okazji prowadzonych na składowisku inwestycji przebudowana została 1300 metrowa droga technologiczna rozciągająca się od terenu kompostowni do budynku Centrum Edukacji Ekologicznej. Pełnić będzie ona jednocześnie funkcję drogi pożarowej.
Spieszących na uroczyste zakończenie inwestycji gości mogła zdziwić obecność na składowisku… stada owiec kameruńskich, które sprawdzają się w roli naturalnych i ekologicznych kosiarek! - Spółce zależy na podejmowaniu decyzji, które mają realny wpływ na ochronę środowiska – dowiedzieliśmy się na spotkaniu.
Potwierdziła to w rozmowie z dziennikarzami prezes Magdalena Budny. - Poza działalnością usługową naszej spółki względem mieszkańców Gliwic istotna jest troska i dbałość o środowisko naturalne i ekologię. Wszystkie dotychczasowe inwestycje Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. dostosowane są zarówno do potrzeb gliwiczan, wymogów ochrony środowiska oraz działań charakterze edukacji ekologicznej - stwierdziła.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj