Tydzień temu oddana została do użytku tężnia w parku NOT w Knurowie-Szczygłowicach. To już drugi obiekt w Knurowie, który wypełniony zdrowotnymi właściwościami rozpoczął swoje działanie.
Knurowianie oraz okoliczni odwiedzający park NOT zyskali nowe miejsce zdrowotnych spotkań. Mowa o otwarciu nowej tężni solankowej. Zadanie pn.: „Budowa tężni w parku NOT w Knurowie - Szczygłowicach” – w formule zaprojektuj i wybuduj, zostało zrealizowane z końcem listopada ubiegłego roku. Inwestycja objęła opracowanie odpowiedniej dokumentacji, wybudowanie tężni solankowej wraz z technologią, niezbędnymi instalacjami i przyłączami, a także budowę nawierzchni wokół obiektu oraz chodników prowadzących do tężni. Nie zapomniano o ławkach, tablicach informacyjnych, stojakach rowerowych, koszach na śmieci, czy o nowych nasadzeniach roślin. Przewidziano w budżecie również instalacje z monitoringiem w celu uchronienia nowo powstałego obiektu przed wandalizmem. Inwestycję zrealizowała firma PPHU ADAGON Adam Goniwiecha z Koszęcina. Łączny koszt zadania opiewał na kwotę 894.293,03 zł, gdzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniósł 300 tys. zł.
Druga zdrowotna perełka w mieście
Tężnia solankowa w parku NOT w Szczygłowicach to już drugi tego typu zdrowotny obiekt w Knurowie. 27 kwietnia 2017 roku w parku przy ul. Ułanów oddano do użytku pierwszą tężnię, która od samego początku stała się ulubionym miejscem spotkań, a w późniejszym czasie organizacji festynów rodzinnych, czy różnego rodzaju pikników. Warto pamiętać, iż tężnia jest obiektem sezonowym i jej działanie ma wówczas sens, kiedy jest ciepło, a więc swój sezon rozpoczyna wiosną i tak aż do jesieni. Choć pogoda w ostatnim czasie płata figle, to sezon nowej tężni ruszył tydzień temu, a więc 17 kwietnia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele zarządu miasta, Przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, a także zebrani mieszkańcy Szczygłowic oraz okolic.
Miejsce solankowych inhalacji
Tężnia to drewniana konstrukcja, która jest wypełniona wiązkami z gałązek tarniny, gdzie z góry spływa solanka. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych i pomaga osobom, które zmagają się z chorobami układu oddechowego, zapaleniem zatok, rozedmą płuc, nadciśnieniem tętniczym, alergiami, czy dysfunkcjami tarczycy. Rozpylona solanka na skutek nasłonecznienia, jak również działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in. jod, wapń, brom, magnez, krzem, potas oraz żelazo. /c
Komentarze (0) Skomentuj