Z otoczenia wyróżnia je oryginalny wygląd, estetyka wykończenia oraz użytkowa funkcjonalność. Nowy pawilon przedszkola miejskiego w Gierałtowicach zdobył nagrodę marszałka województwa dla najlepszego obiektu użyteczności publicznej oddanego w tym roku.
Rozbudowa siedziby placówki była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie. W ostatnich latach, na skutek napływu młodych rodzin, związanego z atrakcyjnością Paniówek jako nieodległego od centrum, a zielonego miejsca zamieszkania, przedszkole rozrosło się do jednego z największych w regionie Gliwic. Aktualnie uczęszcza do niego aż 165 dzieci, w dużej części niepełnosprawnych – przedszkole prowadzi oddziały integracyjne.
W tyle za rosnącym popytem pozostały warunki lokalowe, właściwe placówce gminnej. Doraźnie rozładowano tłok, gromadząc maluchy w dwóch oddalonych od siebie miejscach – wpierw w siedzibie głównej i remizie ochotniczej straży, a obecnie – w budynku dawnej szkoły.
Działanie w rozproszeniu rodzi określone trudności organizacyjne, zwłaszcza związane z dostępnością opieki i wspólnego dla wszystkich zaplecza. Do rangi problemu urosło zapewnienie maluchom posiłku w odpowiednich porach dnia – kuchnia działa jedynie w budynku głównym. Rozbudowa przedszkola usuwa te wszystkie przeszkody.
- Powiększone o nowy segment przedszkole zabezpiecza odpowiednią do potrzeb liczbę miejsc – mówi Małgorzata Wiśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach, w którego ramach funkcjonuje jednostka.
Nowy, parterowy pawilon liczy blisko 0,5 tysiąca m kw. powierzchni, które zajmują trzy przestronne sale zajęć oraz szatnia i sanitariaty. Budynek bezpośrednio łączy się zarówno z istniejącą częścią przedszkola, jak i ogrodem. Dzięki niezależnemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu nie było konieczności ingerencji w strukturę części istniejącej, co pozwoliło na korzystanie z przedszkola również w trakcie budowy. Było to o tyle istotne, że prace rozciągnęły się na kilkanaście miesięcy – pierwszą łopatę wbito na początku 2014 roku, a gotowy obiekt oddano do użytku we wrześniu roku następnego.
Segment przyciąga uwagę niebanalnym wyglądem i rozwiązaniami funkcjonalnymi. Elewację tworzą tafle z szyb oraz okładzina z drewna, ułożona w harmonijkę. Ciekawie zagospodarowano górną część. Źródłem oświetlenia dla sal poniżej są świetliki, a nad nimi utworzono punkt widokowy. To dodatkowa atrakcja dla dzieci. Ale okazją do jeszcze lepszej zabawy będzie na wiosnę zjeżdżalnia, prowadząca aż z poziomu dachu.
W najbliższym czasie dojdzie do generalnej zmiany otoczenia budynków. Wykorzystując różnicę poziomów pomiędzy starą i nową częścią, zaproponowano połączenie przestrzeni tarasu, ogrodu oraz dachu w jedną strefę zabawy i rekreacji na wolnym powietrzu, nie ograniczając istniejącej powierzchni placu zabaw. Jednym słowem – na dachu segmentu powstanie dodatkowy miejsce do zabawy.
Nowatorstwo obiektu pod względem architektonicznym i użytkowym doceniono na forum całego Śląska. Projekt, autorstwa pracowni Jojko i Nawrocki z Katowic, zdobył nagrodę marszałka w tegorocznej, siedemnastej już, edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”. Ta sama praca zyskała uznanie branży – projekt rozbudowy przedszkola w Paniówkach otrzymał Nagrodę Roku katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Dobudowa segmentu kosztowała ok. 3 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowała gmina Gierałtowice ze środków własnych. Za wykonanie odpowiadała firma Kazbud z Warszowic.
(pik)
Komentarze (0) Skomentuj