Wojciech Hańderek z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej zwyciężył w Konkursie o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów, zajmując I miejsce w zakresie Automatyki i Robotyki za pracę magisterską „System detekcji cyberataków na przemysłowe systemy sterowania”. Jej promotorem jest prof. Piotr Przystałka.
W rywalizacji o przyznawano nagrody w dwóch obszarach – automatyki i robotyki oraz elektrotechniki. Łączna ich wartość to 36 000 zł. Dodatkowo Siemens Polska funduje nowoczesne wyposażenie laboratoriów uczelni, z których wywodzą się laureaci.
Opracowanie Hańderka wpisuje się w Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej – POB5 Automatyzację procesów i Przemysł 4.0 oraz POB2 Sztuczną inteligencję i przetwarzanie danych. Porusza tematykę cyberbezpieczeństwa, realizowaną w projekcie zespołu ICS CyberSecurity Team, którego opiekunem naukowym jest prof. Piotr Przystałka.
– Moja praca dyplomowa jest próbą opracowania technologii, która może zapewnić bezpieczny dostęp do instalacji przemysłowych z dowolnego miejsca na świecie. System, który opracowałem jest bowiem ostatnią linią obrony przed cyberprzestępcą i zadziała nawet jeżeli wszystkie zabezpieczenia zostaną przez niego złamane. Czuję się zaszczycony nagrodami i jestem bardzo dumny szczególnie, że zdobyta nagroda przyczyni się również do wzbogacenia wyposażenia laboratoriów Politechniki Śląskiej – dodaje W. Hańderek.
Stanowisko badawcze i demonstrator systemu, które są efektem prac tego zespołu były prezentowane w ramach prestiżowej konferencji Cybersec 2019, budząc zainteresowanie ekspertów branżowych – firm Samsung, Grupa Azoty, Enea, Motorola Solutions, APA Group, IOSEC.
Szybki i gwałtowny rozwój techniki cyfrowej oraz potrzeba dostępu do danych procesowych przez globalne otoczenie biznesowe spowodowały, że instalacje przemysłowe, np. procesów chemicznych i petrochemicznych, gazownictwa i energetyki, sieci wodociągowe nie są już całkowicie izolowane. Powoduje to, że systemy przemysłowe, które kiedyś były podatne jedynie na zagrożenia lokalne (brak połączenia do IT), dziś otwarte są na ataki z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego zapewnienie cyberbezpieczeństwa instalacji przemysłowych stanowi obecnie istotny cel, którego osiągnięcie jest niezbędne do funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw, umożliwiając im skuteczne wdrażanie różnych technologii Przemysłu 4.0.
Komentarze (0) Skomentuj