Z końcem roku zakończyły się ograniczenia w ruchu drogowym na ulicy Pszczyńskiej spowodowane pracami prowadzonymi w rejonie ul. M. Curie Skłodowskiej.
Prace te to cześć dużej inwestycji, która realizowana jest w Gliwicach od 23.02.2023r. pod nazwą: „Budowa sieci wod.-kan. z retencją wód na terenie Gliwickiego Obszaru Gospodarczego (GOG)". Całość ww. zadania otrzymała promesę dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 51.623.163,34 zł.
Zadanie jest realizowane przez Konsorcjum firm:
- Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ul. Nad Bytomką 1 – Lider Konsorcjum,
- MOSTOSTAL ZABRZE GLIWICKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO S.A. z siedzibą w Gliwicach (44-101) przy ul. Plac Piastów 10 - Partner Konsorcjum,
W ramach ww. umowy przewidziano łącznie 6 zadań, z czego 4 zostały już zakończone, a 2 jeszcze trwają. Zadania, które nadal są na etapie wykonawczym, to:
- przebudowa, budowa i remont istniejących odcinków sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Pszczyńskiej (zadanie nr 2),
oraz
- zaprojektowanie i budowa sieci wod.-kan. pomiędzy działkami 201 i 200/2 obręb Bojkowskie Pola, a 1652 obręb Bojków, częściowo wzdłuż nieczynnej kolejki piaskowej, wraz ze zmianą w funkcjonowaniu tłoczni ścieków sanitarnych przy ul. Łąkowej oraz budową odcinka sieci wodociągowej w rejonie ul. Siennej w Gliwicach (zadanie nr 6).
Zakończone natomiast zostały już prace na zadaniach:
- budowa sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Siennej (zadanie nr 3),
- budowa sieci (kolektora) kanalizacji deszczowej w celu odwodnienia terenów pomiędzy autostradą A4 a obwodnicą zachodnią wraz z włączeniem do potoku Doa w Gliwicach (zadanie nr 4),
- budowa sieci wod.-kan. w rejonie pomiędzy autostradą A4, obwodnicą zachodnią i ul. Rybnicką (zadanie nr 5),
- budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego na potoku Cienka w km 3+716 w rejonie autostrady A1 (zadanie nr 1).
W przypadku zadania nr 2 - czyli prac realizowanych jako „przebudowa, budowa i remont istniejących odcinków sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Pszczyńskiej” zadanie to zaprojektowane zostało w 3 etapach. Etap pierwszy to przebudowa i remont sieci kanalizacji deszczowej na odcinku od ulicy Wrocławskiej do ul. Kopalnianej, etap 2 to przebudowa, budowa i remont sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową wylotu, urządzeń podczyszczających i przebudową wodociągu w ulicy Pszczyńskiej na odcinku od ulicy Kopalnianej do ul. Pocztowej, a etap 3 to przebudowa sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową wylotu do cieku wodnego w rejonie skrzyżowania ulicy Pszczyńskiej i Pocztowej.
Celem tej inwestycji była budowa, przebudowa oraz remont odcinków sieci kanalizacji deszczowej wraz z zapewnieniem retencji wód. Bardzo ważną sprawą było uporządkowanie w ramach zadania gospodarki wodno-ściekowej wraz z wyeliminowaniem włączeń kanalizacji deszczowej do kanalizacji sanitarnej. Sprawa była na tyle istotna, że powodowała obciążenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków wodami opadowymi i roztopowymi.
Pozostałe cele, jakie będą osiągnięte poprzez zrealizowanie inwestycji to zapewnienie możliwości podłączenia do niego wszystkich wpustów deszczowych, opóźnienie odpływu wód opadowych i roztopowych ze zlewni oraz poprawa jakości odprowadzanych wód poprzez zabudowę urządzeń podczyszczających dla odcinków sieci realizowanych w etapach 2 i 3.
Budowa nowej kanalizacji deszczowej w ulicy Pszczyńskiej od początku była bardzo dużym wyzwaniem z uwagi na strategiczną rolę, jaką ulica ta pełni w transporcie drogowym Miasta. Roboty przewidziane były do realizacji na bardzo długim odcinku tej ulicy, a wyłączenie jej z ruchu równocześnie w wielu miejscach byłoby logistycznie nie do zaakceptowania, gdyż doprowadziłoby to do paraliżu komunikacyjnego tej części Gliwic. Wielowariantowe i wieloetapowe projekty organizacji ruchu wykonane specjalnie na potrzeby zadania nr 2 obejmowały zakres robót na ul. Pszczyńskiej od skrzyżowania z ul. Nowy Świat, aż do skrzyżowania w rejonie ul. Pszczyńskiej i ul. Pocztowej. Nadrzędnym celem było zachowanie przejezdności ul. Pszczyńskiej przez cały czas trwania prac, a także utrzymanie komunikacji zbiorowej bez objazdów i opóźnień. Z uwagi na duże gabaryty urządzeń kanalizacji deszczowej, w tym np. montaż rur o średnicy 2200 mm, niejednokrotnie konieczne było zajęcie dużej powierzchni jezdni, dlatego projekt organizacji ruchu został podzielony na odpowiednio krótsze odcinki aby zachować maksymalną płynność ruchu bez stosowania wahadłowych sygnalizacji świetlnych, a jeżeli już było to konieczne z uwagi na uwarunkowania infrastrukturalne to zastosowano ręczne kierowanie aby tę płynność poprawić.
Starano się prowadzić prace tak, by ustawione tymczasowo oznakowanie było dla kierowców czytelne i jednoznaczne. Informacje o wprowadzaniu kolejnych ograniczeń były zamieszczane w mediach społecznościowych oraz na stronach odpowiednich urzędów. Oczywiście nie oznacza to, że wprowadzone ograniczenia nie były w ogóle uciążliwe – ograniczano jednak tę uciążliwość do minimum, jakie było możliwe do osiągniecia przy tego rodzaju rozległych pracach. Jak duże były gabaryty montowanych urządzeń można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Kolejny aspekt to tło historyczne uzbrojenia terenu ulicy Pszczyńskiej. Sieci ułożone pod jej jezdnią pochodzą czasami jeszcze z okresu, kiedy zaczynano dopiero układać kanalizację w Gliwicach, czyli z czasów przedwojennych. Uzbrojenie podziemne ulokowane jest gęsto, a podczas wykopów niejednokrotnie napotyka się niespodzianki, w postaci innego niż naniesiono na mapach geodezyjnych przebiegu przewodów lub w postaci w ogóle niezinwentaryzowanego starego uzbrojenia. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, realizacja tej inwestycji zgodnie z planem, w zakładanym terminie, bez opóźnień, jest niewątpliwie dużym osiągnieciem.
Nawiązaniem do historycznego tła uzbrojenia tej ulicy są między innymi stare rysunki, przechowywane w archiwum PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach – jak np. mapa kanalizacji deszczowej północnej części Miasta (Plan der Stadt Gleiwitz z 1943 r.), czy rysunki projektowe podłączenia jednej z posesji do sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej w ul. Pszczyńskiej pochodzące z 1909r (na tych rysunkach widać, że kanał deszczowy w ulicy Pszczyńskiej miał na tej wysokości przekrój jajowy o wymiarach 400 na 600mm).
Cała realizowana duża inwestycja „Budowa sieci wod.-kan. z retencją wód na terenie Gliwickiego Obszaru Gospodarczego (GOG)" przewidziana jest do zakończenia do 21.02.2026r., z czego zadanie 2 (czyli ww. „Pszczyńska”) zakończyć się winno zgodnie z podpisaną umową do 21.02.2025 r.
Materiał partnera
Komentarze (0) Skomentuj